Strona Główna
  Sowie Wieści
   Polecamy Noclegi 
  Noclegi w Górach Sowich
  Trasy Rowerowe
  Trasy w Górach Sowich
  Trasy w Górach Stołowych
  Informacje  Narciarskie
  Stoki i Wyciągi Narciarskie
  Trasy na Narty Biegowe
   Warto Zobaczyć 
  Nowa Ruda
  Sokolec
  Jugów
  Srebrna Góra
  Głuszyca
  Wielka Sowa
  Rzeczka
  Walim
  Pieszyce
  Przygórze
  Wolibórz - Dzikowiec
  Świerki - Bartnica
  Krajanów - Sokolica
  Sztolnie Riese
  Góry Sowie Wybrane info.
  Obok Gór Sowich 
  Góry Stołowe
  Kotlina Kłodzka
  Czeskie Sudety
  Atrakcje w pobliżu...
  Stare Pocztówki 
  Stadt Neurode Nowa Ruda
  Kreis Neurode Powiat N.R.
  Eulengebirge Góry Sowie
  Heuscheuer Góry Stołowe
   Galeria Foto
  Góry Sowie
  Jesień w górach
  Zima w górach
  Lato w górach
  Sokolec 
  Jugów

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

Strefa MTB Sudety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strefa MTB Sudety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

Strefa MTB Sudety

 


    

  

Nauka na nartach biegowych w Górach Sowich.

         Cross-Country Skiing * Ogorzałek School * Mountain Owl    

           Arkadiusz Ogorzałek Tel. 694028553 .

  Zbigniew Barański (Sowirower)  Tel. 503 133 152- Przełęcz  Jugowska. 

Główna nasza baza do nauki jest zlokalizowana na Przełęczy Jugowskiej - tu jest parking, czynny bar i start do tras biegowych. Możemy również uczyć w Górach Stołowych (Karłów i Pasterka) i na trasach wokół Waligóry przy schronisku Andrzejówka. Naukę prowadzi licencjonowany instruktor narciarstwa biegowego Arkadiusz Ogorzałek i Zbigniew Barański-Sowirower.

Arkadiusz Ogorzałek to jeden z najlepszych zawodników w Polsce. Narciarstwo biegowe jest jego pasją. Ma za sobą kilkanaście lat startów w kilkuset biegach. W poprzednich latach zwyciężał m.in.  Biegu Piastów, Biegu Gwarków, oraz biegach rozgrywanych w Czechach. Każdą wolą chwilę wykorzystuje, aby brać udział w zmaganiach sportowych, w których nadal zajmuje czołowe miejsca. Jest rozpoznawany zarówno w kraju, jak i za granicą.               

 Zbigniew Barański-Sowirower, poniżej Lisich Skałek - styczeń 2020r.

Oficjalny Portal Gór Sowich,   powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej Góry Sowie.  Najnowsze informacje  z ważnych wydarzeń i imprez w naszych górach. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Trasy narciarstwa biegowego w Górach Sowich.

 

 

Serdecznie zapraszamy na najpiękniejsze trasy biegowe w Sudetach. Wycieczka na nartach biegowych to przyjemny i niedrogi sposób na aktywne spędzenie dniawParku Krajobrazowym Gór Sowich.Z Wrocławia na Przełęcz Jugowską przez Dzierżoniów i Pieszyce, dotrzemy zdecydowanie szybciej niż do zatłoczonych tras w Jakuszycach. Dodatkowym atutem tras biegowych na Przełęczy Jugowskiej jest bezpośrednie sąsiedztwo stacji narciarskiej Jugów-Park z bardzo dobrze naśnieżoną i najdłuższą trasą zjazdową w Górach Sowich. Biegając po sowiogórskich trasach, możemy wejść na odpoczynek i posiłek, do trzech historycznych obiektów turystycznych i poczuć klimat i atmosferę sudeckiego schroniska: Sowa schroniskosowa.pl, Orzeł i Zygmuntówka.

Najpopularniejsze miejsce do startu na Trasy narciarstwa biegowego w Górach Sowich, to Przełęcz Jugowska - tu jest parking i czynny bar Jugów-Parku. Na naukę jazdy dla początkujących narciarzy, trzeba przeznaczyć na początek około dwie godziny.Umiejętność jazdy na zjazdówkach, na łyżwach czy nawet na rolkach, zdecydowanie pozwoli skrócić czas potrzebny na zdobycie umiejętności biegania na nartach. Z pewnością warto uczyć się z instruktorem nauki na nartach biegowych (tel. 503133152 ) - nabierzemy nawyków które ułatwią nam uprawienie tego czynnego sportu czy rekreacji na wiele lat. Wycieczka na nartach biegowych to przyjemny i niedrogi sposób na aktywne spędzenie dnia w Parku Krajobrazowym Gór Sowich.Wypożyczenie kompletu do biegania (buty,narty i kijki) dla 1 osoby na 1 dzień, to koszt około 35zł (2018r-2019r). W Górach Sowich, wypożyczalnie nart biegowych znajdziemy w Bielawie, Dzierżoniowie i w Rzeczce.

        

        Miejsce startu (150m poniżej P.Jugowskiej w stronę Pieszyc) na trasę Niedźwiedź i dalej na Lisie Skałki i Sowę - 2013 r.

Wspólnie z Nadleśnictwami: Świdnica, Jugów oraz Bardo Śląskie, Stowarzyszenie Góry Sowie,wytyczyło 6 tras na których można uprawiać narciarstwo biegowe.Teren został oznakowany i wyposażony w tabliczki informujące o kolorze trasy a także duże tablice informacyjne na których prezentowany jest przebieg tras, ich długość, poziom oraz przewyższenia. Najpiękniejsze trasy biegowe w całych Sudetach powstały z inicjatywy Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich. Od stycznia 2013 roku trasy do narciarstwa biegowego, w Górach Sowich są ratrakowane. Dzięki różnorodnemu ukształtowaniu terenu, trasa umożliwia uprawianie narciarstwa biegowego zarówno przez narciarzy zaawansowanych jak i początkujących adeptów biegów narciarskich. Trasy są utrzymywane przez STGGS w terminie,od 19.12.2014 do 23.03.2015 roku ( termin może ulec zmianie).

Kliknij na mapę i powiększ

Trasa Niedźwiedź. Przełęcz Jugowska–Kozie Siodło. 2,2 km.
Trasa Lis. Kozie Siodło – Lisie Skały - Kozie Siodło. 4,8 km 
Trasa Sowa. Kozie Siodło – Schr.Sowa-Kozie Siodło–3,3 km + odcinek Górna Sowa- 2,2km.
Trasa Nietoperz. Przełęcz Jugowska – Bielawska Polana - Przełęcz Jugowska.8,5 km.
Trasa Sokół. Przełęcz Walimska - Przełęcz Sokola.7,2 km. 
Trasa w Srebrnej Górze w Górach Bardzkich - Trasa Dziewięć Buków. Przełęcz Srebrna – Przełęcz Wilcza - Przełęcz Srebrna. 10,0 km

Trasa Niedźwiedź -  Przełęcz Jugowska (200m. poniżej w stronę Kamionek) – Kozie Siodło.2,2 km.Trasa biegnie z Przełęczy Jugowskiej (801 m n.p.m.) na Kozie Siodło (887 m n.p.m.) na północno-wschodniej stronie Gór Sowich. Trasa  prawie cały czas prowadzi łagodnie pod górkę, bez większych przewyższeń.Trasa jest malownicza,w kilku jej miejscach przy dobrej pogodzie rozciąga się przepiękny widok na Ślęże, Kamionki i Pieszyce,Kotlinę Dzierżoniowską i całe Przedgórze Sudeckie.W połowie trasy mijamy taras widokowy, tędy też prowadzi bardzo popularny pieszy szlak turystyczny,niestety również uczęszczany w zimie, zdarza się też spotkać tutaj kogoś na rowerze. Mimo że tyle się o tym mówi, to czerwony główny sudecki do Koziego Siodła, jest wręcz pusty a uparcie turyści wybierają trasę narciarską. Dodatkowym atutem trasy Niedźwiedź jest jej położenie obok kompleksu narciarskiego "Jugów Park".Znajdziemy tutaj płatny miejsce parkingowe i stylowy bar Akwarium.

Trasa Nietoperz. Przełęcz Jugowska – Bielawska Polana - Przełęcz Jugowska. 8,5 km.Trasa ta ma swój początek na Przełęczy Jugowskiej (801 m n.p.m.). Biegnie do Bielawskiej Polany (803 m n.p.m.) i z powrotem do Przełęczy Jugowskiej przez Zimną Polanę (879 m n.p.m.). Trasa wiedzie poprzez teren dość płaski, sczególnie jej początek, bardziej wymagające podejście zaczyna się przed Zimną Polaną i kończy się 1,5 kilometrowym zjazdem do Przełęczy Jugowskiej. W zależności od poziomu poślizgu narty w danym dniu, zjazd może być trudny i wymagający. Na trasie znajduje się kilka pięknych miejsc widokowych, np. podczas wspomnianego zjazdu z Zimnej Polanki, a także  na trasie do Bielawskiej Polanki i dalej do Zimnej Polannki. Na trasie są wiaty i miejsca spoczynku, gdzie można złapać chwilę oddechu i odpocząć.

Trasa Lis.Kozie Siodło – Lisie Skały - Kozie Siodło. 4,8 km. Trasa Lis zaczyna się na Kozim Siodle (887m n.p.m.) i biegnie na Lisie Skałki (880m n.p.m.) skąd można podziwiać wspaniały widok na Schronisko "Orzeł" oraz całą Przełęcz Sokolą. Lisie Skały stanowią jedno z największych i bardziej znanych zgrupowań skalnych w Górach Sowich. Trasa biegnie w otoczeniu niezbyt wysokich świerków i sosen, które w zimowej szacie dodają jej ogromnego uroku. Na końcu pierwszego odcinka Lisa, możemy powrócić tą sama trasą lub pobiec pod górę,na szczyt Grabiny i zaliczyć bardzo ciekawą drugą nitkę trasy Lis.Jest to wymagający odcinek, polecany dla zaawansowanych biegaczy. 

Trasa Sowa. Kozie Siodło – Schr.Sowa-Kozie Siodło–3,3 km + odcinek Górna Sowa-2,2km.Trasa biegnie od Koziego Siodła (887 m n.p.m.) do Schroniska "Sowa"(900m n.p.m.). Poniżej Koziego Siodła, na skrzyżowaniu dróg , możemy pobiec na górny odcinek Sowy, w kier. Wielkiej Sowy - lub prosto do schroniska Sowa i Orzeł. Początek trasy to zjazd z zakrętem w prawo, dalej trasa jest urozmaicona z lekkimi podejściami i łagodnymi zjazdami . Długość trasy to zaledwie 2,2 km dlatego można pokonać ją w obie strony a także zaliczyć górny odcinek trasy Sowa. Schroniska Sowa pod szczytem Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.) - to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Górach Sowich. Z schroniska możemy wrócić z powrotem  lub za około 200m,połączyć się z trasą Sokół. 

Trasa Sokół rozpoczyna się na Przełęczy Walimskiej(755m n.p.m.) i biegnie po ,,Średniej Drodze'' do skrzyżowania dróg na Jeleniej Polany (815m n. p.m.) na zachodnim zboczu Małej Sowy, jest tu wiata i miejsce spoczynku. Dalej trasa skręca na ,,Drogę Gwarków'',po kilku kilometrach docieramy do skrzyżowania z drogą na Wielką Sowę i 150m dalej, do skrzyżowania z drogą do schroniska Sowa i Orzeł (czerwony główny sudecki).Trasą od Przełęczy Walimskiej, do skrzyżowania z drogą do schroniska Sowa - poprowadzony jest fioletowy szlak turystyczny do schroniska Sowa i Orzeł. Na skrzyżowaniu do schroniska, trasa Sokół, skręca w dół. w kierunku Przełęczy Sokolej.Trasa dość łatwa, liczy około 7,2km, ale jest kilka wymagających miejsc, główne jest to ostatni odcinek do Przełęczy Sokolej.

Trasa Dziewięć Buków. Przełęcz Srebrna – Przełęcz Wilcza - Przełęcz Srebrna. 10,0 km. Trasa w Srebrnej Górze w Górach Bardzkich - Początek tej trasy znajduje się lekko poniżej Przełęczy Srebrnej (568 m n.p.m.) obok tzw. Mostu Żelaznego. Trasa przebiega poprzez urokliwe miejsca leżące już w Górach Bardzkich a środek jej wypada na Przełęczy Wilczej (532 m n.p.m.) z miejscem parkingowym i wiatą zaopatrzoną w kominek! za co należy się podziękowanie Nadleśnictwu Bardo. Trasa nie należy do tras trudnych, jest za to dość długa bo aż 10,2 km i stanowi pętlę. Kawałek dalej od mostku żelaznego, w stronę Srebrnej Góry, znajdziemy dużo miejsc parkingowych jaki punktów gastronomicznych czy noclegowych.

  W Górach Sowich z pewnością odwiedzimy obiekt cieszący się największą  popularnością wśród biegaczy czyliSchronisko SowaSowa to najwyżej położony budynek w Sokolcu i całych Górach Sowich. Do historycznego obiektu prowadzi trasa Sowa z Koziego Siodła. Najstarsze schronisko w Górach Sowich, położone jest wśród lasów na stoku Wielkiej Sowy, przy głównym szlaku sudeckim im. Orłowicza

Więcej informacji bieżących znajdziemy klikając na poniższy button.

   

 

Wszelkich informacji udziela na temat stanu tras biegowych udziela - Bielawski Inkubator Przedsiębiorczości, ul. Wolności 24, 58-260 Bielawa, tel. 74-645-22-88, e-mail:inkubator@barl-bielawa.pl. Opinie dotyczące utrzymania sowiogórskich tras do narciarstwa biegowego prosimy przekazywać bezpośrednio do biura Stowarzyszenia.

Zachęcamy wszystkich tych, którzy pragną polepszyć swoją kondycję oraz doznać niezwykłych wrażeń, do uprawiania narciarstwa biegowego. Jest to sport, który kompleksowo rozwija sprawność fizyczną i kondycję, podczas treningu na nartach biegowych pracują praktycznie wszystkie partie mięśniowe, dlatego często porównuje się bieg na nartach do pływania. Bieganie na nartach łączy siłę, technikę i wytrzymałość, każdy z tych elementów jest bardzo ważny.Planując naukę na nartach biegowych, możemy zakupić profesjonalny zestaw, obejmujący narty, buty, wiązania i kijki. Na firmowy sprzęt na poziomie amatorskim wydamy około 1000 złotych. Na początku można po prostu wypożyczyć sprzęt w wypożyczalni a jeśli się zaszczepisz i się spodoba, możesz kupić sprzęt używany na giełdzie lub z gwarancją u solidnego sprzedawcy,pełny komplet to koszt o połowę tańszy od nowego.Nie jest łatwo np. już po pierwszym treningu z instruktorem idealnie skoordynować prace ramion i nóg, złapać odpowiedni rytm i zacząć poprawnie biegać. Nauka i systematyczne doskonalenie biegania, pozwala na osiągniecie bardzo dobrej techniki, ale na to jest potrzebny czas i godziny spędzone na trasie biegowej. Z drugiej strony bieganie to w zasadzie naturalny ruch lokomocyjny, dlatego efekty musza się pojawić po każdej spędzonej godzinie nauki. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z biegówkami, z pewnością zaczynamy od nauki stylem klasycznym. Pierwsze treningi na biegówkach przeprowadzamy na łatwych i najlepiej płaskich trasach, nadaje się do tego np. trasa ,,Lis'' i  trasa ,,Nietoperz''. 

              Piękny zimowy widok z Wielkiej Sowy na masyw Ślęzy.

Narciarstwo biegowe uprawiane amatorsko, to zdecydowanie jeden z najzdrowszych i najmniej urazowych sportów. Biegać na nartach mogą uprawiać osoby o bardzo różnej sprawności fizycznej - w miarę wytrenowania zmienia się poziom umiejętności. Na biegówkach można zarówno iść w wolnym tempie, nie mając żadnej kondycji, ale już na początku nauki, na etapie zwykłego szurania nartami po śniegu, doznamy bardzo przyjemnego uczucia zadowolenia. Narty biegowe dają możliwość obcowania z naturą, poznajemy piękne walory krajoznawcze Gór Sowich. W górach jest wiele miejsc, gdzie można biegać na nartach i jednocześnie kontemplować piękne widoki, nie do przecenienia jest także to, że na nartach biegowych spędzamy czas w gronie rodziny i przyjaciół.

  

Narciarstwo biegowe wpływa znacząco na nasza sylwetkę, uprawianie tego sportu sprzyja równomiernemu i symetrycznemu rozwojowi wszystkich mięśni i ćwiczy zmysł równowagi. Na trasach biegowych zdecydowanie przeważają mężczyźni, jest to norma w Polsce prawie w każdym sporcie, z dużą szkodą dla pań, szczególnie w tym sporcie. Dzięki bieganiu na nartach, nie tylko pozbędziesz się zbędnej tkanki tłuszczowej w newralgicznych miejscach, ale również wymodelujesz całe ciało. Dlatego bieganie na nartach, to sport szczególnie dedykowany dla kobiet, które chcą poprawić wygląd swojego ciała. Uprawianie czynnej rekreacji na nartach biegowych, pozwala  także na szybką poprawę siły, kondycji, ogólnej sprawności, energii i zdrowia. 

Schronisko Sowa - schroniskosowa.pl  - Bieg o Puchar Schroniska Sowa.

Bieganie na nartach, daje inny rodzaj przyjemności niż jazda na nartach zjazdowych, ktoś może powiedzieć że jest to nudne i monotonne, nic bardziej mylnego. Jest to przyjemność którą trudno przyrównać do innej czynnej rekreacji czy sportu, to pokonywanie swoich słabości, walka o poprawę własnej kondycji, bieganie to niczym nie ograniczona ,,wolność'', można zatrzymać się w lesie w zupełnej samotności podziwiając cudowne krajobrazy, których nie brakuje w Górach Sowich.

  

Zimowy widok z trasy Niedźwiedź.

Ładna sylwetka wpływa nie tylko na zdrowie, ale także na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Bieganie na nartach to sport zdrowy i bezpieczny, pomaga spalać kalorie ok. 600-700 kcal na godzinę, znacznie szybciej niż np. podczas pływania czy gry w tenisa.W narciarstwie biegowym my sami decydujemy o tempie ruchu, możemy spacerować po przygotowanym szlaku pokonując mały odcinek, lub pokonywać bardzo długie dystanse po leśnych drogach, z dala od uczęszczanych szlaków. Biegówki to wolny wybór, każdy według swoich możliwości i według zasady, jak kto lubi.

      

 Na biegówkach na leśnej drodze nad Przygórzem.   

Szlaki i leśne drogi w masywie Wielkie Sowy, Przełęczy Jugowskiej, Walimskiej i Bielawskiej Polanki, od wielu lat są ulubionym miejscem narciarzy śladowych. Biegać możemy jeszcze w okolicach poniżej Przełęczy Woliborskiej i na drugim końcu Gór Sowich w Srebrnej Górze.Bardzo ciekawa trasą w Górach Sowich, jest trasa z Przełęczy Woliborskiej przez Bielawską Polankę do Przełęczy Jugowskiej - to szeroka leśna ,,autostrada", odcinek trasy od Bielawskiej Polanki do skrzyżowania z drogą do Zimnej Polany - to trasa  ,,Nietoperz''.Wielu biegaczy można  spotkać również na wspomnianej trasie ,,Nietoperz'': Przełęcz Jugowska-Bielawska Polanka-Zimna Polanka-Bielawska Polanka-Przełęcz Jugowska. Z Zimnej Polanki możemy pobiec jeszcze, na szczyt Rymarza lub w stronę Kalenicy (trasa ostro pod górę) lub zjechać w dół zgodnie ztrasą Nietoperz. Uwaga:w zależności od stanu pokrywy, zjazd może być bardzo szybki. Z Zimnej Polanki, możemy też zjechać z drugiej strony i pobiec w stronę Zygmuntówki, biegniemy wówczas  przez stok narciarski ,, Na Rymarzu'' do Przełęczy Jugowskiej. Jest to bardzo urozmaicona trasa z zjazdami i podejściami, przed przełęczą drogę przecina stok narciarski ,,Na Rymarzu" - w tym miejscu zalecam ostrożność.

Stok narciarski ,,Na Rymarzu", poniżej Przełęczy Jugowskiej.

Dojazd na trasy: Nietoperz-parking Przełęcz Jugowska. Start do trasy Niedźwiedź i Sowa: 160m poniżej przełęczy w stronę Pieszyc . Samochód możemy zostawić na głównym parkingu na Przełęczy Jugowskiej przy Akwarium lub na poboczy drogi.

Sowirower na stoku Sokolicy (droga od Przełęczy Sokolej do schroniska Sowa), podziwia wspaniały widok w kier. Karkonoszy z widoczną Śnieżką. 

        Nauka na nartach biegowych w Górach Sowich .

            Cross-Country Skiing School  Mountain Owl

                         Zbigniew Sowirower   Tel. 503 133 152  Przełęcz Jugowska.     

                Arkadiusz Ogorzałek Tel. 694028553 .

Główna nasza baza do nauki jest zlokalizowana na Przełęczy Jugowskiej - tu jest parking, czynny bar i start do tras biegowych. Naukę prowadzi licencjonowany instruktor narciarstwa biegowego Arkadiusz Ogorzałek iZbigniew Barański-Sowirower. Arkadiusz Ogorzałek, licencjonowany instruktor narciarstwa biegowego, to jeden z najlepszych zawodników w Polsce. Narciarstwo biegowe jest jego pasją. Ma za sobą kilkanaście lat startów w kilkuset biegach. W poprzednich latach zwyciężał m.in. Biegu Piastów, Biegu Gwarków, oraz biegach rozgrywanych w Czechach. Każdą wolą chwilę wykorzystuje, aby brać udział w zmaganiach sportowych w których nadal zajmuje czołowe miejsca (2012r - 4 miejsce Bieg Piastów - styl klasyczny). Jest rozpoznawany zarówno w kraju, jak i za granicą.

Arkadiusz Ogorzałek przy schroniska Sowa. 

                Zbigniew Barański-Sowirower na Wielkiej Sowie - 2007 r .   

Oficjalny Portal Gór Sowich - Najnowsze informacje  z  wydarzeń i imprez w naszych górach. 

 Sowiogórskie Trasy Narciarstwa Biegowego, od 2017 roku przejęły drugi najpopularniejszy, historyczny i kultowy bieg narciarski w Polsce - Bieg Gwarków.  

 

Powtarzające się problemy związane z brakiem śniegu wokół Waligóry i Andrzejówki, zadecydowały o przeprowadzce Biegu Gwarków,  na Przełęcz Jugowską w Górach Sowich. Warunki do uprawiania sportów zimowych, na Sowiogórskich Trasach Narciarstwa Biegowego, są zdecydowanie pewniejsze. W niedzielę, 19 lutego 2017 roku, po raz pierwszy w swojej blisko 40-letniej historii XXXVI Bieg Gwarków, odbył się w Górach Sowich.Na starcie pojawiło się 260 zawodników z między innymi Polski, Czech i Szwecji. Zawodnicy do pokonania mieli dwie trasy o długości 10 i 20 km. 

Trasy narciarstwa biegowego w Górach Sowich  

Trasy w Srebrnej Górze.

Już parę ładnych lat temu w Srebrnej Górze wyznaczono trasy rowerowo-narciarskie wokół Twierdzy Srebrnogórskiej i na Wojennej Drodze - położonej już w Górach Bardzkich. Zaznaczyć należy że była to bardzo dobra inicjatywa w wspomnianym okresie, która wraz z trasami  Strefy MTB w Głuszycy była pionierską  i konkretną inicjatywą w całym rejonie sowiogórskim - wydane zostały mapy z tarasami i wyznaczonych punktach zamontowano tablice informacyjne. 4 września 2004 roku podczas „Maratonu Sowiogórskiego” w którym miałem przyjemność brać udział - zostały oficjalnie otwarte trasy rowerowe i narciarskie wokół Srebrnej Góry. Były to trasy: „Wokół Donżonu” ,  „Wokół Ostrogu”  i „Dziewięć Buków”. Są one zaplanowane w formie pętli tak, że punkt startu jest zarazem końcem trasy. Równocześnie została wydana mapa „Okolice Srebrnej Góry”, w której zostały zawarte plany tras rowerowych jak i narciarskich. W chwili obecnej trasy te mogą być nadal wykorzystywane jako narciarskie ale są to głównie trasy rowerowe. 

Mała Przełęcz Srebrna obok górnego parkingu, dawniej początek  trasy ,,Muflon,, -  22 styczeń 2013.

Gmina Stoszowice wspólnie ze strażakami z Budzowa i innych miejscowości postanowili w okresie zimowym promować trasy narciarstwa biegowego w Srebrnej Górze. Z inicjatywy tychże strażaków powstał Bieg św. Floriana , odbywał się na trasie Dziewięć Buków i na trasie Muflon.Impreza przetrwała do czasów obecnych - poniżej plakat z biegu w 2013 roku o puchar wójta gminy Stoszowice. Tak jak często w poprzednich latach dopisała zarówno pogoda jak i dobry nastrój towarzyszący wszystkim uczestnikom i gościom. Organizatorzy biegu dziękują osobom które zaangażowały się w przygotowanie i przeprowadzenie zawodów, byli to strażacy z gminnych jednostek OSP, osoby indywidualne, obsługa biura zawodów, sędziowie i firmy dzięki, którym impreza nabrała wyjątkowego charakteru: Kordas Spółka Jawna ze Srebrnej Góry i Bank Spółdzielczy Ząbkowice Śląskie

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu strażaków trasy przez ostanie lata utrzymywana przy pomocy skutera, o tym okresie pozostały wspomnienia i teraz trasa będzie oficjalnie utrzymywane z pieniędzy stowarzyszenia gmin sowiogórskich. Inicjatywę tą udało się zrealizować dzięki staraniom Marka Janikowskiego Wójta Gminy Stoszowice, który przekonał Zarząd Stowarzyszenia Gmin Gór Sowich do profesjonalnego utrzymania tras w Górach Sowich. Z tego około 10 km będzie utrzymywane w Srebrnej Górze. Sztandarową trasą narciarstwa biegowego w Srebrnej Górze, była trasa Muflon po której odbył się w 2013 roku Bieg św.Floriana. Trasa jest pętlą która rozpoczyna się przy forcie Chochoł Mały (680 m.n.p.m.) i prowadzi do Przełęczy Pod Gołębią (810 m.n.p.m.) - gdzie jest punkt zwrotny trasy. Obecnie trasą główną i jedynie utrzymywaną jest Trasa Dziewięciu Buków

 

Początek tej trasy znajduje się na  Przełęczy Srebrnej (568 m n.p.m.) i zaczyna się koło Mostu Żelaznego (Srebrna Góra od strony Nowej Wsi). Trasa przebiega poprzez urokliwe miejsca leżące w Górach Bardzkich a środek trasy wypada na Przełęczy Wilczej (532 m n.p.m.). Trasa nie jest trudna ale dość długa i stanowi pętlę. Na Przełęczy Srebrnej nie znajdziemy dużo miejsc parkingowych ale dalej w stronę fortów znajduje się duży parking, punkt gastronomiczny i miejsca noclegowe. Trasa narciarska jest regularnie ratrakowana i kładziony jest na niej ślad, długość trasy 10.2 km.

Najpiękniejsze trasy na narty biegowe - leśne drogi nad  Przygórzem.

Widok o zmierzchu z drogi na Dziczku -   z prawej stok Dzika 767m.n.p.m

Niewielu turystów-biegaczy z Gór Sowich, korzysta z pięknych tras zlokalizowanych poniżej Przełęczy Woliborskiej, mam tu na myśli leśne drogi nad Przygórzem. Malownicza i widokowa trasa nad Przygórzem, to głównie jej super atrakcyjny odcinek -  sieć dróg trawersujących i okrążających górę Dziczek 731 m.n.p.m. Na tą trasę wyruszam z Przygórza, droga prowadząca do ujęcia wody, (którą również można  szybko dotrzeć na Przełęcz Woliborską). 

Droga  w Przygórzu do ujęcia wody - tu dla mnie  zaczyna  się  trasa  biegowa wokół góry Dziczek  767m.n.p.m

Trasa która ja proponuje skręca w lewo u podnóża Dziczka i dalej pnie się na jego szczyt, w górnej częściDziczka droga łączy się od prawej strony - z  ,,autostradą'' z Przełęczy Woliborskiej - niebieski szlak rowerowy.Tutaj jeśli pobiegniemy w prawo, to dotrzemy do Przełęczy Woliborskiej - jeśli w lewo to w kierunku Bielawskiej Polanki i Jugowa.

Droga na zboczu  Dziczka  767m.n.p.m

Droga w kierunku Przełęczy Woliborskiej jest na tym odcinku płaska,  jeśli warunki na drodze będą ok, to polecam tą cześć trasy do zaliczenia. Często jednak odcinek od Przełęczy Woliborskiej - niebieski szlak rowerowy - zaczyna się mało zachęcająco ze względu  na ślady po samochodach nadleśnictwa. Jeśli ktoś chciałby się wybrać na ,,moją'' trasę  z zamiarem parkowania na Przełęczy Woliborskiej - to musi być przygotowany na opcje przejścia kilkaset metrów pieszo do momentu aż warunki pozwolą na  założenie desek. Z pewnością czas poświecony na przejście zostanie nagrodzony, kiedy tylko założymy narty.

Droga na zboczu Dziczka - wyraźny ślad założony przez  nielicznych biegaczy.

Dla mnie nie ma lepszej trasy na świecie jak pętla wokół Dziczka. W Przygórzu można po biegu ( lub zrobić sobie przerwę) wybrać się na gorący, tani i co najważniejsze bardzo smaczny posiłek, do baru przy drodze w kierunku ujęcia wody. Poniżej zdjęcia z trasy zrobione w lutym 2012 roku.

Widok z drogi na Dziczku -  w kierunku góry Szeroka  827m.n.p.m.

TRASY BIEGOWE W KOTLINIE KŁODZKIEJ        

                                                                              Góry Stołowe.  

Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, w okresie zimowym wytyczane są narciarskie trasy biegowe. Konfiguracja terenu oraz malowniczy, zimowy krajobraz sprzyjają uprawianiu w Górach Stołowych tej formy rekreacji. Wyznaczone są pętle, których przebieg umożliwia poruszanie się po całym niemal obszarze Parku. 

                           Na zdjęciu otoczenie Michałówki w Karłowie - miejsce startu do głównej pętli w Karłowie.

Punktem centralnym jest miejscowość Karłów, posiadająca odpowiednią bazę noclegową i gastronomiczną. 

           

                                             Na zielonej trasie do Karłowa - i Batorówka.

Najpopularniejsze odcinki trasy są  miedzy Batorówkiem a Pasterką. Łączna długość tras to około 40 km.Trasy biegowe PGNS  miedzy Batorowkiem a Karłowem są dość  płaskie, bez ostrych podejść i zjazdów, natomiast w  okolicach Pasterki teren jest  już bardziej zróżnicowany. Trasy narciarskie w Górach Stołowych prowadzą wśród skał o przeróżnej formie z malowniczymi widokami takimi jak widok z Pasterki na schronisko ,, Na Szczelińcu Wielkim.''.Z  tras biegowych  w PGNS  można przejść łącznikami na trasy po czeskiej granicy. Karłów i schronisko w Pasterce  posiadają  znaczną bazę z atrakcyjnymi noclegami, kwatery prywatne, dla bardziej wymagających jest kilkugwiazdkowy hotel  ,,Karłów''

           

                                               Sowirower na czerwonej trasie w Karłowie.

Trasy narciarstwa biegowego na terenie Gór Stołowych, utrzymywane są przez Gminę Radków i od trzech lat są regularnie ratrakowane. Problemem może być dojazd do tras podczas zimy, drogi do Batorówka i Karłowa są słabo zadbane przez drogowców. Aktualne informacje na temat warunków śniegowych, stanu tras biegowych i  działalności wypożyczalni sprzętu narciarskiego w Karłowiemożna znaleźć na stronie Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radkowie. 
Wypożyczalnia nart biegowych, zlokalizowana jest na parkingu przy Ośrodku Wypoczynkowym i Restauracji "Szczeliniec" - Karłów 6a.  i w schronisku w Pasterce .    

                                                    Aby zobaczyć powiększenie, kliknij mapę!   

Główna pętla oznaczona jest kolorem czerwonym. Jej przebieg jest następujący: Karłów - Łąki Pasterskie - Pasterka - Droga nad Urwiskiem - Skalne Grzyby - Batorówek - Karłów. Trasa ta ma długość około 26 km.

 Kolorem czerwonym wyznaczony jest także szlak łączący Pasterkę z przejściem granicznym na Machowskim Krzyżu. Ma on długość ok 1,5 km. Kolorem zielonym oznaczona została trasa łącznikowa. Odcinek biegnący Praskim Traktem (łącznik Karłowa ze skalnymi Grzybami) ma długość ok 4,5 km.  Kolorem niebieskim oznaczona została trasa łącząca główną pętlę oznaczoną kolorem czerwonym z trasami biegowymi po stronie czeskiej w rejonie Ostrej Góry.   

Bieg Narciarski Pabla w Karłowie

 

Bieg Narciarski Pabla jest organizowany w Karłowiepośród malowniczych Górach Stołowych.

 

 

Podobnie jak w latach ubiegłych ( cztery edycje), start główny rozegrany jest na dystansie 20 km, a zawodnicy mają do pokonania wymagającą trasę techniką dowolną. Bieg Pabla zostanie jest rozgrywany także na krótszych dystansach, które będą przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Młodzi biegacze narciarscy będą mieli do pokonania od 500 m do 5 km.

                         Trasy biegowe Gór Orlickich   www.zieleniec.pl/trasy.php

                                                   

Góry Orlickie oferują wręcz idealne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Łącznie w okresie zimowym przygotowanych jest ok. 212 km tras, o zróżnicowanym poziomie trudności. Są to trasy zarówno łagodne, idealne dla mniej doświadczonych narciarzy jak i trasy trudniejsze, które z pewnością zadowolą doświadczonych miłośników narciarstwa biegowego. Główną trasę stanowi w przeważającej części szlak Jiráskovy biegnący grzbietami Gór Orlickich wokół najwyższego szczytu - Wielkiej Desztnej. Narciarze mogą skorzystać z kilku oznakowanych pętli, oferujących wiele atrakcji przyrodnicznych (np. Bukacka) oraz kulturowych, spośród których warto zwrócić uwagę na grupę warowną Hanicka, Kaplicę Kunsztacką czy też Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Neratovie.Turyści mogą też wstąpić na odpoczynek do historycznego Schroniska Masarykova Chata na Serlichu, na szczycie Orlicy.Czeskie trasy tworzą pętle bądź też łączą się z trasami po polskiej stronie granicy. Są one przygotowywane dwa razy w tygodniu. Tam, gdzie jest to możliwe, jedna trasa przygotowana jest do techniki klasycznej, a druga, równoległa do techniki łyżwowej. Miłośnicy techniki łyżwowej z pewnością najbardziej docenią pętlę w Orlickim Záhorí.Trasy są oznakowane pomarańczowymi znakami kierunkowymi, w miejscach wejścia na trasy umieszczone zostały duże mapy. Trasy łączą Zieleniec z Olešnicami v Orlických Horách, Deštná v Orlických Horách jak również Rokytnicami v Orlických Horách.
W samym Zieleńcu na tyle głównego parkingu powstała również pętla biegowa długości 2,8 km, która jest także uprawiana przez ratrak.
Na główne trasy biegowe dostajemy się wjeżdżając wyciągiem numer 3 (Pomarańczowa Kanapa) albo przy pomniku prekursora narciarstwa w tych okolicach Rübatscha od strony drogi nr 8.
W samym Zieleńcu znajduje się kilka plansz z mapami tras, prospekty z trasami do otrzymania bezpłatnie w ośrodkach noclegowych. Więcej informacji, mapy na stronie Tras w Zielencu: 
zieleniec.pl/trasy.php

JAMROZOWA POLANA koło Dusznik Zdroju 
Ośrodek Kultury, Sportu, Rekreacji i Turystyki,
Rynek 6, tel. 074 866 94 38.

 

W okolicach Zieleńca znajduje się również najnowocześniejszy obiekt biathlonowy w Polsce - Jamrozowa Polana. tel. 074 866 94 38 - długość tras biegowych: 1400 m i 2500 m (pozostałe trasy od 750 m do 3500 m). Jamrozowa Polana to miejsce, które tętni życiem nie tylko zimą.  Różnorodność tras, obcowanie z przyrodą oraz piękne widoki zadowolą z pewnością wszystkich fanów spędzania aktywnie swojego wolnego czasu. W okresie międzywojennym na terenie Polany istniał tor saneczkowy, bobslejowy oraz skocznia narciarska. Na początku lat pięćdziesiątych XX w. na Polanie od strony miasta została już tylko jedna zagroda zamieszkana przez Antoniego Jamroza, od którego w późniejszych latach przyjęła się nazwa Jamrozowa Polana. Obiekt oraz trasy do uprawiania narciarstwa biegowego, nordic walking czy też biegów i jazdy na rowerze na orientację, położone są na Wzgórzach Lewińskich, w płytkiej dolinie między szczytami góry Gajowej a Jeleniem. Jamrozowa Polana rozciąga się na południowy zachód zbocza Gajowej na wysokości 650- 675 m .n.p.m., wśród pięknych widokowo lasów świerkowych.Jedyne w Polsce oświetlone trasy do narciarstwa biegowego. Obiekt na Jamrozowej Polanie po gruntownej modernizacji w roku 2012 uzyskał nowy, wysoki standard i obecnie jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Trasy biegowe poszerzono do 8 m, zastosowano system sztucznego naśnieżania i oświetlenia tras biegowych. W sezonie zimowym trasy są na bieżąco ratrakowane, przygotowywane są także tory do klasyka, tak aby każdy amator nart biegowych mógł z nich korzystać w dogodnej dla siebie chwili. Trasy są otwarte i dostępne bezpłatnie, a w piątki i soboty organizowane są darmowe nocne jazdy na biegówkach. Rokrocznie pokonywał je Tomasz Sikora – mistrz świata oraz srebrny medalista olimpijski z Turynu. Ponadto na trasach Jamrozowej wychowywali się od dziecka wielokrotni reprezentanci Polski.  W Walentynki na Jamrozowej Polanie odbywają zawody par , ....zakochanych...:)).

Dlaczego warto skorzystać z tras biegowych przygotowanych na  Jamrozowej Polanie ? dogodny dojazd od drogi krajowej Nr 8 (300 metrów),bezpłatne parkingi na terenie obiektu,około 70 km znakomicie przygotowanych narciarskich tras biegowych, zarówno dla amatorów jak i sportowców uprawiających narciarstwo biegowe wyczynowo,pętle o różnej długości od 1 km do 12,5 km,jedyne w Polsce oświetlone narciarskie trasy biegowe,sztuczne naśnieżanie tras,budynek z pomieszczeniami do smarowania nart i zapleczem,wypożyczalnia sprzętu sportowego,gdzie wypożyczymy nie tylko biegówki,najnowocześniejsza, 30 stanowiskowa strzelnica w Polsce z zadaszonymi i oświetlonymi tarczami,odbywa się tu wiele imprez sportowych (trybuna na 1000 osób),w bezpośrednisąsiedztwie tras biegowych hotel i restauracja.
Dowiedz się więcej na
 jamrozowa.eu          

 Spalona – Twoja nowa stacja biegowa!

 

W sezonie 2009/2010 dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej powstał w Spalonej i Lasówce prawdziwy ośrodek narciarstwa biegowego realizowany przez Gminę Bystrzyca Kłodzka. Zakupiono nowoczesny ratrak i skuter do utrzymywania tras, szlaki odpowiednio oznakowano, a także wydano mapy i foldery. Nieocenione jest tutaj wsparcie i współpraca z Lasami Państwowymi, które są właścicielem terenów, na których wytyczono trasy. Łączna długość tras w Spalonej i Lasówce to około 40 kilometrów urozmaiconych szlaków, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy, dla turystów rekreacyjnych, ale także dla dzieci.
Region Spalonej to tylko część z całego systemu tras biegowych, gdyż projekt unijny objął swoim zasięgiem dwie gminy z Polski (Bystrzyca Kłodzka, Duszniki Zdrój) i dwie gminy z Republiki Czeskiej (Orlickie Zahori, Olesnice w Orlickych Horach). W ramach projektu zakupiono cztery nowe ratraki Pistenbully 100 oraz skutery śnieżne. Łącznie system tras to ponad 200 km maszynowo uprawianych szlaków biegowych, połączonych ze sobą w spójny projekt, gdzie przekraczamy granice polsko-czeską wielokrotnie, a przygoda nie ma końca. To z pewnością najlepsza oferta narciarstwa biegowego w Polsce!

   


Konfiguracja tras od początku przechodziła kilka modyfikacji, ale od sezonu 2012/2013 możemy mówić o idealnym ich przebiegu i najlepszych z możliwych walorach krajobrazowo-poznawczych. Zimowa sceneria jest tutaj bajkowa, nadal niewielki ruch turystyczny gwarantuje ciszę i spokój, a brak opłat za wstęp czy parking powoduje, że jest to także ekonomiczny wariant aktywnego wypoczynku. Na polany biegowe wejdziemy prosto z parkingu, bezpośrednio obok znajduje się także Centrum Narciarstwa Biegowego MADSHUS - wypożyczalnia, szkoła, serwis. Na przerwę i odpoczynek, ale także dłuższy pobyt zaprasza schronisko Jagodna, gdzie czeka na nas smaczna kuchnia, miła atmosfera i prawdziwie górski klimat.

   

                        Zbigniew Sowirower   Tel.503 133 152   -   Przełęcz Jugowska.     

   Arkadiusz Ogorzałek Tel. 694028553 .

Główna nasza baza do nauki jest zlokalizowana na Przełęczy Jugowskiej - tu jest parking, czynny bar i start do tras biegowych. Naukę prowadzi licencjonowany instruktor narciarstwa biegowego Arkadiusz Ogorzałek i Zbigniew Barański-Sowirower

 Zbigniew Barański-Sowirower, poniżej Lisich Skałek - styczeń 2020r.