Strona G堯wna
  Sowie Wie軼i
   Polecamy Noclegi 
  Noclegi w G鏎ach Sowich
  Trasy Rowerowe
  Trasy w G鏎ach Sowich
  Trasy w G鏎ach Sto這wych
  Informacje  Narciarskie
  Stoki i Wyci庵i Narciarskie
  Trasy na Narty Biegowe
   Warto Zobaczy 
  Nowa Ruda
  Sokolec
  Jug闚
  Srebrna G鏎a
  G逝szyca
  Wielka Sowa
  Rzeczka
  Walim
  Pieszyce
  Przyg鏎ze
  Wolib鏎z - Dzikowiec
  安ierki - Bartnica
  Krajan闚 - Sokolica
  Sztolnie Riese
  G鏎y Sowie Wybrane info.
  Obok G鏎 Sowich 
  G鏎y Sto這we
  Kotlina K這dzka
  Czeskie Sudety
  Atrakcje w pobli簑...
  Stare Poczt闚ki 
  Stadt Neurode Nowa Ruda
  Kreis Neurode Powiat N.R.
  Eulengebirge G鏎y Sowie
  Heuscheuer G鏎y Sto這we
   Galeria Foto
  G鏎y Sowie
  Jesie w g鏎ach
  Zima w g鏎ach
  Lato w g鏎ach
  Sokolec 
  Jug闚

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

     

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

Strefa MTB Sudety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              

   

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

   

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

Strefa MTB Sudety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   


名IERKI

   

安ierki (niem. K霵igswalde - Kr鏊ewski Las), po這穎ne s na wysoko軼i 530-580 m.n.p.m., w dolinie rzeki W這dzicy - na pograniczu W這dzickich Wzg鏎z i G鏎 Suchych, w Sudetach 字odkowych. Pierwsza wzmianka o miejscowo軼i, pochodzi z 1352 roku. Z wa積iejszych wydarze z odleg貫j historii miejscowo軼i, warto wspomnie o zdarzeniu, z 15 lutego 1807 roku, kiedy to pomi璠zy 安ierkami a Granicznikiem, dosz這 do wi瘯szej potyczki, mi璠zy oddzia豉mi pruskimi a bawarskimi - wchodz帷ymi w sk豉d armii napoleo雟kiej. Mia豉 ona istotne znaczenie militarne, poniewa zmusi豉 Prusak闚 do opuszczenia na d逝gie lata, p馧nocnej cz窷ci hrabstwa k這dzkiego. Z dawnej przedwojennej du瞠j osady w rejonie Granicznika , pozosta這 jedynie kilka gospodarstw. W 2014 roku z  inicjatywy lokalnego Stowarzyszenia "Trzech Granic" (dawniej Stowarzyszenie Dla 安ierk) powsta豉 圭ie磬a Spacerowa „Graniczna” , uroczyste otwarcie 圭ie磬i nast徙i這 20 lipca 2014 roku. Jej pocz徠ek znajduje si w miejscowo軼i Bartnica, w g鏎nej cz窷ci Doliny Bystrzycy, mi璠zy G鏎ami Suchymi, na po逝dniowym zachodzie, a G鏎ami Sowimi na p馧nocnym wschodzie. Wszelkie informacje o dzia豉lno軼i, imprezach i wydarzeniach stowarzyszania, znajdziecie pa雟two na stronie Facebooku: Stowarzyszenia "Trzech Granic"

 

圭ie磬a Spacerowa „Graniczna” przebiega przez bardzo urokliw okolic. Po przej軼iu pierwszych 500 m 軼ie磬i od dawnego Zajazdu „Zu den zwei Linden”dzi „Pod dwiema lipami” docieramy na polan z kt鏎ej rozpo軼iera si  widok na panoram G鏎 Sowich oraz na W這dzic .

               Dawny Zajazd „Zu den zwei Linden” p霩niej ,,Nerisa'' a  obecnie „Pod dwiema lipami” .

 Id帷 dalej docieramy do kolejnego stanowiska z oznaczeniami zwanego „Rozdro瞠m nad Granicznikiem”. St康 mo積a dalej uda si 軼ie磬 oznaczon kolorem czerwonym na „Granic” lub 軼ie磬 oznaczon kolorem niebieskim do starej osady Granicznik (Markgrund). Kolonia powsta豉 do嗆 p騧no – w II po. XVIIIw., od pocz徠ku by豉 osad tkaczy. W XIX w.  liczba dom闚 w tym przysi馧ku wynosi豉 ok. 40. We wsi by豉 gorzelnia, krosna bawe軟iane i lniane. 

Ta stara osada znana jest z potyczki pomi璠zy oddzia豉mi pruskimi a oddzia豉mi bawarskimi wchodz帷ymi w sk豉d armii napoleo雟kiej w roku 1807. Zniszczony pomnik  upami皻niaj帷y to wydarzenie mo瞠my obejrze w pobli簑  „Rozdro瘸 pod S這neczn” na wys. ponad 700 m.n.p.m. .Dzi w tej osadzie  znajduje si  opuszczona kapliczka , kilka dom闚 oraz ruiny gospody „Gasthaus zum Bergschl鰆sel”.

 

                 Na zdj璚iu  kaplica na Graniczniku, na pocz徠ku XX wieku - (poni瞠j w stanie z 2014r.).

Je郵i za udamy si 軼ie磬 czerwon na „Granic” dotrzemy do stanowiska ze znakami, w鈔鏚 kt鏎ych pojawi si drogowskaz do „Tr鎩pa雟kiego Kamienia”. Obelisk, na szczycie granicznej g鏎y Leszczyniec (736 m.n.p.m.) jest miejscem, gdzie styka造 si granice 奸御ka, Czech i Hrabstwa K這dzkiego.  Kamie zosta ustawiony w tym miejscu w roku 1732r. Poni瞠j szczytu Leszczy鎍a znajduje si wyrobisko g鏎nicze nieczynnego kamienio這mu trachitu.

 

Widoki z Bartnicy i 安ierk, w kierunku masywu Wielkiej Sowy mog zachwyci, dlatego warto tu si wybra na rower i na spacer wspomnian 軼ie磬 spacerow. Zapraszamy Pa雟twa na 軼ie磬 spacerow „Graniczna” - z turystycznym pozdrowieniem Stowarzyszenia "Trzech Granic" - poni瞠j pami徠kowe zdj璚ie z otwarcia 軼ie磬i. . 

Przedwojenne 安ierki, szczeg鏊nie w okresie letnim, by造 cz瘰tym celem wycieczek i popularnym letniskiem, odwiedzanym przez licznie przybywaj帷ych tu turyst闚, z r騜nych rejon闚 Niemiec. W miejscowo軼i dzia豉 punkt informacyjny GGV (K這dzkiego Towarzystwa G鏎skiego), znana karczma s康owa, browar, a tak瞠 inne gospody i pensjonaty. 

Budynek dawnego browaru przy g堯wnej drodze.

 Wzg鏎za W這dzickie, to pasmo z這穎ne z kilkunastu niezwykle widokowych wzniesie, po這穎nych w p軟.-zach. cz窷ci Ziemi K這dzkiej. Najwy窺zym szczytem Wzg鏎z W這dzickich jest G鏎a  W這dzicka -  758 m.n.p.m. Walory widokowe tych wzg鏎z, doceniono ju w ubieg造m stuleciu. Zachowane do dzi, pozosta這軼i przedwojennego zagospodarowania turystycznego (wie瞠 widokowe, schroniska, drogowskazy), s nadal swoist atrakcj.

 

      G鏎a W這dzicka  - widoczna z wielu kilometr闚, charakterystyczna g鏎a i symbol-wizyt闚ka miejscowo軼i.

Zainteresowanie krajoznawc闚, mog przyci庵n望, liczne przydro積e kaplice odpustowe i szereg polnych krzy篡, z czerwonego piaskowca. Walory krajobrazowe Wzg鏎z W這dzickich, nie da si przeceni, s jedyne w swoim rodzaju. 

Kiedy je zobaczysz, mo瞠sz si w nich zakocha na zawsze, tu pozosta i podziwia je codziennie. Znana wsp馧czesna pisarka, laureatk wielu presti穎wych nagr鏚, polskich i zagranicznych, Olga Tokarczuk - za swoje pisarskie gniazdo uzna豉 ma陰 miejscowo嗆 w Wzg鏎zach W這dzickichKrajan闚. 

 

Wzg鏎za W這dzickie, od lat przyci庵aj turyst闚, gdy s rejonem doskonale nadaj帷ym si do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Wycieczka po Wzg鏎zach W這dzickich, z 安ierk do Nowej Rudy na szczyt Ko軼ielca, przekona do walor闚 tego ma貫go pasma Sudet闚, ka盥ego piechura - trasa r闚nie, 鈍ietnie nadaje si do uprawiania Nordic Walking

   Wzg鏎za W這dzickie - widok w kier. G鏎 Sowich z okolic Ludwikowic.

Maszeruj帷 wspomnian tras, odczuwa si  szczeg鏊n atmosfer, niemal z ka盥ym postawionym krokiem, na bezle郾ych szczytach i stokach, mo瞠my podziwia wspania貫 i rozleg貫 panoramy G鏎 Sowich, G鏎 Suchych, Kotliny K這dzkiej, a tak瞠 Kotliny Broumovskiej i dalej po這穎nych pasm g鏎skich.

  

Przez wieki, Niemcy cenili sobie walory widokowe tej cz窷ci Sudet闚, nie przypadkowo w豉郾ie na Wzg鏎zach W這dzickich, zbudowali cztery okaza貫 wie瞠 widokowe - pozosta貫 trzy znajdowa造 si na G鏎ze 安i皻ej Anny w Nowej Rudzie, G鏎ze Wszystkich 安i皻ych w S逝pcu oraz na Grodziszczu w Bo磬owie. 

   

Wzg鏎za W這dzickie - widok na G鏎y Sowie z okolic Jawornika.

Pasmo Wzg鏎z W這dzickich, mo積a przeby np. podczas weekendowej wycieczki, dzi瘯i linii kolejowej, kt鏎a ma sw鎩 przystanek r闚nie w 安ierkach (安ierki Dolne), wystarczy wsi捷 do poci庵u i przez K這dzko lub Wa豚rzych, przyjecha wprost pod G鏎 W這dzick. Podr騜 kolejowym szynobusem na tej trasie, pozostaje na zawsze w pami璚i i mo積a j zaliczy, do najwa積iejszych atrakcji tej cz窷ci Sudet闚.

 

   Jeden z pi璚iu wysokich stalowych wiaduktw, na trasie kolejowej K這dzko – Wa豚rzych (Nowa Ruda Zatorze)

O nocleg w pobli簑 安ierk i w s御iednich G鏎ach Sowich - nie musimy si martwic, wystarczy wybra tras wycieczki, a w naszej bazie noclegowej, z pewno軼i mo積a znale潭 ofert na ka盥 kiesze. 

Bar Pod W這dzic - czynny okresowo w sezonie turystycznym. 

A wi璚 wyruszaj帷 na G鏎 W這dzick z 安ierk, lub w drodze powrotnej z wycieczki - nie musimy si martwic o 篡wno嗆 i napoje, swoje zapasy mo瞠my uzupe軟i w dw鏂h sklepach spo篡wczych.

Z stacji kolejowej 安ierki Dolne, wychodz szlaki turystyczne: zielony – przez W這dzick G鏎 do Nowej Rudy i przez Sokolec na Wielk Sow. Najwi瘯sza atrakcj miejscowo軼i 安ierki, jest G鏎a W這dzicka. Jest dobrze widocznym szczytem i wybitnym punktem widokowym, g鏎uj帷ym  nad wsi.

 Przed i po wojnie -  G鏎a W這dzicka by豉 prawie 造sa, obecnie poro郾i皻a jest 鈍ierkowym lasem, kt鏎y nieco ogranicza te wspania貫 widoki, ale z pewno軼i jest kilka miejsc z kt鏎ych, mo瞠my podziwia wspania貫 panoramy G鏎 Sowich,  G鏎 Suchych, Kotliny K這dzkiej a tak瞠 Kotliny Broumovskiej i dalej po這穎nych pasm g鏎skich. 

Cenionym punktem widokowym, na zboczu G鏎y W這dzickiej, jest p馧ka skalna. Omawiane miejsce, znajduj tu nad du篡m urwiskiem -  na zielonym szlaku, przy zej軼iu w stron Nowej Rudy.Poni瞠j szczytu G鏎y W這dzickiej, prawdopodobnie gdzie na p馧nocnym zboczu g鏎y, zbudowano niewielkie schronisko Spitzbergbaude. By to niewielki drewniany parterowy budynek, z werand skierowan w stron G鏎 Sowich, obiekt oferowa kilka miejsc noclegowych.

W 1911 roku, schronisko by這 czynne i obs逝giwa這 znaczny ruch turystyczny, co potwierdza widok闚ka z wyj徠kowo ciekaw,  pami徠kow piecz徠k schroniska, na kt鏎ej mo積a odczyta polskie nazwisko A.Kowalski.

Przed wojn, powsta這 murowane (prawdopodobnie na pocz徠ku lat trzydziestych) schroniska Spitzberbaude, zlokalizowane by這 u podn騜a G鏎y W這dzickiej, powy瞠j starych poniemieckich kamienio這m闚, nie mo積a wykluczy 瞠 budynek murowanego schroniska  Spitzberbaude, powsta na miejscu wspomnianego drewnianego. Potwierdza to zdj璚ie poni瞠j z budowy schroniska,  na pierwszym planie drewniany barak, do z逝dzenia przypominaj帷y dawne schronisko Spitzberbaude.

   

     

                             Budynek schroniska  Spitzberbaude - w latach 20-tych, XX wieku.

Murowane schronisko,  prawdopodobnie powsta這 w latach 1931-1932 lub wcze郾iej, na miejscu drewnianego. (na zdj璚iu widnieje napis Kreis Neurode - kt鏎y wraz z likwidacj noworudzkiego powiatu, nie m鏬 by dodawany od drugiej po這wy 1932 roku).

 Sala nowego schroniska  Spitzberbaude - jak wida na za陰czonym zdj璚iu, mia豉 ju typowe wyposa瞠nie, skromnego sudeckiego schroniska, a wi璚 nie mog這 zabrakn望 pianina.

Na dw鏂h zdj璚iach powy瞠j -  鈍ietlica schroniska  Spitzberbaude

Murowany budynek schroniska Spitzbergbaude,  posiada r闚nie kilka miejsc noclegowych i dobrze zaopatrzony bufet dla turyst闚. Budynek schroniska, istnia jeszcze kilka lat po wojnie, mieszka w nim z rodzin, prawdopodobnie Niemiec o nazwisku Weiss. Niestety wkr鏒ce po jego odej軼iu, w drugiej po這wie lat czterdziestych, budynek przesta istnie i obecnie praktycznie, nie pozosta po nim 瘸den 郵ad.

W 1927 r. na szczycie G鏎y W這dzickiej, zbudowano wie輳 widokow z tarasem, nakrytym namiotowym daszkiem, a przy ziemi poszerzona o kwadratowy schron, z bufetem dla turyst闚.

 

Wie瘸 zbudowana by豉, z gotowych bloczk闚, jak na owe czasy by to nowatorski pomys. Materia造 u篡te do zbudowania wie篡 -  jak na niemieckie standardy, nie by造 najlepszej jako軼i i nie sprawdzi造 si w surowych  g鏎skich warunkach. Dlatego ju kilka lat po otwarciu,wie瘸 wymaga豉 gruntownego remontu. Z wielk pomp, w czasach rz康闚 brunatnych koszul,wie瘸  ponownie bardzo uroczy軼ie zosta豉 oddana do u篡tku dla turyst闚.

 Odbudowa wie篡 widokowej, na szczycie G鏎y W這dzickiej, przyczyni豉 si do rozkwitu turystyki i wzrostu znaczenia wsi na mapie turystycznej Sudet闚.Dziewi徠ego pa寮ziernika 2018 roku, uroczy軼ie otwarto wie輳 widokow na W這dzickiej G鏎ze. Nowa wie瘸 stoi na najwy窺zym wzniesieniu W這dzickich Wzg鏎z, na wysoko軼i 757 m n.p.m.,. Dawna niemiecka wie瘸 oddana zosta豉 do u篡tku,16 pa寮ziernika 1927 roku, zbudowana zosta豉 z pustak闚 wykonanych z miejscowego melafiru, mia豉 14,6 m wysoko軼i i tyle te wysoko軼i liczy sobie nowa polska wie瘸. 

 

Wie瞠 odbudowano w ramach projektu „Polsko-czeskiego Szlaku Grzbietowego – cz窷 wschodnia”. Wie瘸 zosta豉 odbudowana na wz鏎 oryginalnej przy u篡ciu podobnych materia堯w, na platform widokow prowadzi 50 schod闚. Do wie篡 mo積a doj嗆 trzema szlakami turystycznymi: czerwonym od wsi 安ierki, zielonym od stacji kolejowej 安ierki Dolne i niebieskim z Ludwikowic K這dzkich. Planuj帷 wycieczk na G鏎 W這dzick, mo瞠my przyjecha poci庵iem, wysiadamy na stacji 安ierki Dolne i idziemy mocno pod g鏎 szlakiem zielonym, oko這 kilkadziesi徠 minut.

   

G鏎a W這dzicka, widziana od p馧nocy, ma charakterystyczny kszta速, kt鏎y na zawsze pozostaje w pami璚i, stroma na podej軼iu  od strony 安ierk, z charakterystycznym, wypuk造m okr庵造m wierzcho趾iem.25 wrze郾ia 2009 roku, na G鏎ze W這dzickiej, odby si 10-ty Zlot Turystyczny „Spotkajmy si na wie篡”. Najwa積iejszym punktem zlotu, by這 uroczyste otwarcie punktu widokowego, na szczycie G鏎y W這dzickiej.  

  Widok na G鏎y Sowie, z ruin starej wie篡 widokowej na szczycie G鏎y W這dzickiej 2009 rok.

Z wspomnianego punktu, rozlegaj si malownicze i rozlegle widoki i przepi瘯na panorama G鏎 Sowich. Podczas zlotu, So速ys Wac豉w ㄆkasiewicz podzi瘯owa wszystkim, kt鏎zy przyczynili si do otwarcia trasy. Szlak turystyczny zosta oczyszczony i odnowiony, dzi瘯i staraniom so貫ctw ze wsi 安ierki i Ludwikowice K這dzkie.

Koszty zwi您ane z odnowieniem szlaku turystycznego, sfinansowa這 cz窷ciowo Stowarzyszenie dla 安ierk , a wszystkie roboty zosta造 wykonane, przez pracownik闚 so貫ctw 安ierki i Ludwikowice oraz ca陰 rzesz wolontariuszy. Opr鏂z tego, zabezpieczono drewnianymi barierkami, niebezpieczne miejsca. Na szczycie ustawiono drewniany krzy, kt鏎y po鈍i璚i ks. Stanis豉w, miejscowy proboszcz. - Jest to wotum wdzi璚zno軼i, za odzyskan przed 20 laty wolno嗆. Ma by te pro軸, o b這gos豉wie雟two Bo瞠, dla mieszka鎍闚 gminy Nowa Ruda. 

  

 G鏎a W這dzicka  - widok z od strony G逝szycy.

Na G鏎ze W這dzickiej, planowano wydobywa melafir, przeciwko temu pomys這wi, solidarnie zaprotestowa豉 ca豉 lokalna spo貫czno嗆 -  mieszka鎍y wsi 安ierki, ekolodzy, dzia豉j帷e w gminie stowarzyszenia a tak瞠 pisarka Olga Tokarczuk. Dzi瘯i zdecydowanej postawie uczestnik闚 protestu, ostatecznie ch耩 zysku za wszelk cen, przegra豉 z zdrowym rozs康kiem i m康ro軼i mieszka鎍闚 noworudzkiej gminy.

  

安ierki - miejsce spoczynku przy drodze K這dzko-Wa豚rzych - obok znak informacyjny, o punkcie widokowym na G鏎ze W這dzickiej

Stowarzyszenie Dla 安ierk, Fundacja Odnowy Ziemi Noworudzkiej, Nadle郾ictwo Jug闚, Polski Klub Ekologiczny Ko豉 Nowa Ruda - zorganizowa造 spotkanie na G鏎ze W這dzickiej w 安ierkach, w I rocznic odrestaurowania szlaku. Uroczysto嗆 po陰czona by豉, ze „Spotkaniem przy wie篡" w ramach Noworudzkiej Jesieni Ekologicznej, z udzia貫m uczni闚 noworudzkich szk馧.TV K這dzka nada豉 reporta w 2010 roku z rocznicy uruchomienia punktu widokowego i uratowanie G鏎y W這dzickiej, od niechybnej ,,鄉ierci'' -->express-miejski.pl


     

Wzg鏎za W這dzickie - zielony szlak turystyczny ( Ko軼ielec - Wielka Sowa) - gwarantuje pi瘯ne widoki  i niezapomniane wra瞠nia  szczeg鏊nie na odcinku Nowa Ruda - 安ierki.

W centrum wsi stoi,  barokowy ko軼i馧 parafialny "安i皻ego Miko豉ja" z 1754 roku.W 1998 r. po dokonanych remontach ko軼io豉, parafia w 安ierkach obchodzi豉 uroczysto軼i jubileuszowe, z okazji 250-lecia budowy ko軼io豉.

 Po 2004 roku, odrestaurowano r闚nie przydro積e kapliczki a w鈔鏚  nich, pi瘯n kaplic po鈍i璚on Matce Bo瞠j.
  

Tunel kolejowy

W 安ierkach - Pod 安ierkow Kop w 1880 r. wykuto jeden z najd逝窺zych w Sudetach tuneli o d逝go軼i 1171 m. Tunel pod 安ierkow Kop, to jeden z najd逝窺zych tuneli w Sudetach. Pierwszy tunel,wydr捫ono w latach 1876-1879. Pierwszy poci庵, przejecha tunelem 15 pa寮ziernika 1880 roku, po zako鎍zeniu wszystkich prac na jednotorowej trasie. Pod koniec XIX wieku, postanowiono wybudowa drugi r闚noleg造 tor.Tunel zosta oddany do ruchu, w 1912 roku. W lutym 1945 roku, jad帷y w kierunku Wa豚rzycha poci庵 medyczny z rannymi, oraz personelem medycznym, uleg awarii w tunelu pod 安ierkow Kop. Ze wzgl璠u, na du篡 spad torowiska, sk豉d z niesamowitym p璠em,cofa si w kierunku K這dzka.Na stacji Ludwikowice K這dzkie, zosta skierowany, na wznosz帷y si pod g鏎 boczny tor. Spodziewano si, 瞠 jad帷 pod g鏎, poci庵 wyhamuje. Jednak kozio oporowy, nie wytrzyma uderzenia i sk豉d z lud幟i na wysoko軼i osiedla Orkany, run掖 w d馧 - zapalaj帷 si. Oficjalnych danych, na temat tego wypadku nie podano, prawdopodobnie by這 wielu zabitych. 

 

Drugi r闚noleg造, wydr捫ono w latach 1909-1911. Prowadzi nim, interesuj帷a linia kolejowa z K這dzka do Wa豚rzycha, kt鏎 poprowadzono m.in. po wysokich stalowych wiaduktach.

 

Z kolej wi捫e si tez ciekawostka, dotycz帷a  闚czesnej stacji 安ierki, znajdowa豉 si ona nie na terenie wsi 安ierki ale na terenie Bartnicy- Wyr瑿iny. Na trenie  miejscowo軼i istnieje do dzisiaj przystanek kolejowy 安ierki Dolne. Czynn linie kolejow  K這dzko - Wa豚rzych obecnie obs逝guje kolejowy szynobus. Prze篡j bardzo ciekaw wirtualn podr騜 szynobusem z Walbrzycha do K這dzka, na tej wyj徠kowej trasie.

 

Na terenie miejscowo軼i, czynny by do 2012 roku du篡 kamienio這m, dawniej przez wiele lat przez wie przebiega豉 kolejka linowa, transportowa豉 ona urobek z kamienio這m闚 na stacje kolejow, po likwidacji kolejki linowej -  na trwale w pejza okolic wpisa si ta鄉oci庵, kt鏎y  podzieli los kolejki linowej. Z pewno軼i wp造n窸o to na popraw walor闚 turystycznych miejscowo軼i.

W 安ierkach (tu przy drodze K這dzko-Wa豚rzych),po這穎ne jest gospodarstwo rolne i o鈔odek treningowy k逝sak闚 francuskich, pod nazw  „Stajnia 安ierki” . Stajnia 安ierki” jako o鈔odek treningowy k逝sak闚 francuskich zacz窸a funkcjonowa w 2010 roku. Wiosn 2012 roku w 安ierkach powsta pierwszy profesjonalny tor treningowy, na kt鏎ym szlifuj form k逝saki. Stanowisko trenera i czynnej zawodniczki piastuj Paula 畝kowska i jej brat – Bart這miej 畝kowski.

W Rankingu Powo膨cych w roku wy軼igowym w sezonie 2012 znajduj si w czo堯wce zawodnik闚 startuj帷ych zar闚no na wroc豉wskich Partynicach, jak i na warszawskim S逝瞠wcu.  Stajnia 安ierki, organizowa豉 w poprzednich latach: Dzie Pokazowy w Stajni wierki. Ostatnia impreza odby豉 si w sobot 18 sierpnia 2012 roku, z obszern fotorelacj i opisem wydarze mo瞠cie si zapozna na stronie internetowej Stajni 安ierki stajniaswierki.pl Podczas imprezy w 安ierkach, by豉 mo磧iwo嗆 obejrzenia czterech pokazowych gonitw dla k逝sak闚 francuskich w sulkach. Pomi璠zy gonitwami odbywa造 si wy軼igi kolarskie oraz konne w stylu west. Stajnia Czarny Ko, zaprezentowa豉 r闚nie umiej皻no軼i swoich rumak闚 w towarzyszeniu muzyki i przy zachodz帷ym s這鎍u, co doda這 uroku przedstawieniu. 

 Stajnia 安ierki jest otwarta na mo磧iwo嗆 odbywania praktyk przygotowuj帷ych do egzaminu na powo膨cych i trener闚. Jest tak瞠 opcja umieszczenia koni na treningu. 

安ierki na starej poczt闚ce

 

  

Bartnica

 Bartnica jest spokojn i malownicz wsi, o lu幡ej zabudowie, po這穎na jest w dolinie Bystrzycy na wysoko軼i 540-630 m n.p.m.,  miedzy G鏎ami Suchymi od zachodu, Wzg鏎zami W這dzickimi od po逝dniowego wschodu i Wzg鏎zami Wyr瑿i雟kimi. Zabudowania Bartnicy, s mocno porozrzucane po okolicznych malowniczych wzg鏎zach i ci庵n si na d逝go軼i ponad dw鏂h kilometr闚. 

Wie,  stanowi帷a naturaln granic, oddzielaj帷 G鏎y Sowie od G鏎 Suchych ,dzieli si na dwie cz窷ci. Po逝dniowo-zachodnia cz窷 wsi, po這穎na jest na obszarze G鏎 Suchych, a g鏎ne zabudowania, wchodz na wschodnie zbocza Leszczy鎍a, w G鏎ach Kamiennych (szczyt Leszczy鎍a, znajduje si  po czeskiej stronie G鏎 Kamiennych).

 Natomiast p馧nocno-wschodnia cz窷, po這穎na na Wzg鏎zach Wyr瑿i雟kich, po prawej stronie Bystrzycy, graniczy z  G鏎ami Sowimi i z miejscowo軼i Sierpnice.W Bartnicy mo積a podziwia pi瘯ne i malownicze widoki, z g鏎nej cz窷ci wsi, rozpo軼iera si interesuj帷y widok na kulminacyjny masyw G鏎 Sowich z Wielk Sow w 鈔odku, i widoczn wie膨 widokow na jej szczycie.

 

P馧nocno-wschodnia, dolna cz窷 wsi kolonia Wyr瑿ina , s御iaduje z Sierpnic, ostatni dom w Bartnicy, jest r闚nie ostatnim domem powiatu k這dzkiego - na zdj璚iu poni瞠j.

  Bartnica zaprasza na nocleg, do pensjonatu Pod Dwiema Lipami. Budynek pensjonatu, z jednej strony graniczy z lasem, a z drugiej zapewnia malowniczy widok na G鏎y Sowie.

                         Dawny Zajazd „Zu den zwei Linden” p霩niej ,,Nerisa'' a obecnie „Pod dwiema lipami” .

 Widoki z miejsca gdzie si znajduje pensjonat, w kierunku masywu Wielkiej Sowy, mog zachwyci, dlatego warto tu si wybra na rower i na spacer wspomnian 軼ie磬 spacerow „Graniczna” .W niewielkiej odleg這軼i od pensjonatu ( oko這 0,5 km), id帷 軼ie磬 le郾 w g鏎 (po zboczu Leszczy鎍a), dojdziemy do granicy polsko-czeskiej, a dalej do miejscowo軼i turystycznej Janovicki.

Chata Vyhl獮ka - najpopularniejsza gospoda  w Janowiczkach  

Penzion Z嫥e鋀k www.penzionzamecek.com Pensjonat Zamecek jest usytuowany 100 metr闚 od wyci庵闚 w o鈔odku narciarskim Janovi鋘y. Obiekt ten mie軼i si w odrestaurowanej gospodzie z pocz徠ku XX wieku i oferuje taras z panoramicznym widokiem.W Janowiczkach, mo瞠my spr鏏owa kuchni czeskiej, a w zimie poje寮zi na nartach zjazdowych (wyci庵 orczykowy) i 郵adowych( trasy dla narciarzy biegowych).

Narciarski w瞛e Janovi鋘y oferuje tak瞠 wieczorna / nocn jazd na nartach po dobrze o鈍ietlonych trasach. Amatorzy bieg闚ek znajd tu l瞠jsze i trudniejsze trasy, z turystycznymi trasami do biegania „po 郵adach" w陰cznie.

TRASY ZJAZDOWE

  • D. 293 m, 714 os鏏 / godz.

  • D. 260 m, 453 os鏏 / godz.

  • Dzieci璚a kolejka linowa.

  • Czerwona - „Wielki b瑿en" – d. 270 m.

  • Niebieska - „Ma造 b瑿en" – d. 350 m.

  •        Niebieska - „Dolinka" – d. 360 m

 

    

   Bartnica -  Budynki dawnej  plac闚ki Stra篡 Granicznej

   

  W 2010 roku, rozpocz皻a zosta豉 budowa nowego bardzo 豉dnego ko軼io豉, ko軼i馧 zosta konsekrowany w 2012 roku, po 27 miesi帷ach budowy. Ko軼i馧 w Bartnicy, powsta dzi瘯i 篡czliwo軼i wielu ludzi i instytucji. Ks.Tadeusz Duda, proboszcz parafii, w pi瘯nych s這wach uj掖 znaczenie i trudno軼i powstania swojego i parafian dzie豉: budowa by豉 mo磧iwa tylko dlatego, 瞠 B鏬 jej chcia, po ludzku nie powinna by zako鎍zona, poniewa… w og鏊e nie powinna si rozpocz望. Ko軼i馧 jest pod wezwaniem  b. Jana Paw豉 II w Dolinie Mi這sierdzia. W witra瘸ch ko軼io豉 widniej kard. Wyszy雟ki i b. Jerzy Popie逝szko. To dzie這 jest waszym wyznaniem wiary, tym donio郵ejszym, 瞠 uczynionym z jednej strony w czasach laicyzacji, a z drugiej w Roku Wiary – m闚i w dniu konsekracji bp Ignacy. – Wyznaniem czytelnym nie tylko dla nas, ale tak瞠 dla przysz造ch pokole. Mo瞠cie by z tego dumni – zwraca si do parafian, proboszcza i dobrodziej闚.
 Taki  ko軼i馧ek, to wymarzone miejsce na 郵ub, a p騧niej z pewno軼i czeka m這d par.... d逝gie i szcz窷liwe po篡cie ma鹵e雟kie :).

Fotki z Bartnicy...

  

  

   

 Bartnica na starej poczt闚ce

Przedwojenny widok na Bartnic od strony Leszczy鎍a.