Strona Główna
  Sowie Wieści
   Polecamy Noclegi 
  Noclegi w Górach Sowich
  Trasy Rowerowe
 Trasy w Górach Sowich
 Trasy w Górach Stołowych
  Informacje  Narciarskie
  Stoki i Wyciągi Narciarskie
  Trasy na Narty Biegowe
   Warto Zobaczyć 
  Nowa Ruda
  Sokolec
  Jugów
  Srebrna Góra
  Głuszyca
  Wielka Sowa
  Rzeczka
  Walim
  Pieszyce
  Przygórze
  Wolibórz - Dzikowiec
  Świerki - Bartnica
  Krajanów - Sokolica
  Sztolnie Riese
  Góry Sowie Wybrane info.
  Obok Gór Sowich 
  Góry Stołowe
  Kotlina Kłodzka
  Czeskie Sudety
  Atrakcje w pobliżu...
  Stare Pocztówki 
  Stadt Neurode Nowa Ruda
  Kreis Neurode Powiat N.R.
  Eulengebirge Góry Sowie
  Heuscheuer Góry Stołowe
   Galeria Foto
  Góry Sowie
  Jesień w górach
  Zima w górach
  Lato w górach
  Sokolec 
  Jugów

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

Strefa MTB Sudety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


FILM PROMOCYJNY-->:  DOLNY ŚLĄSK NIE DO OPOWIEDZENIA - DO ZOBACZENI 

 Ciekawe atrakcje w  sąsiedztwie Gór Sowich.

 

.

Wieś gminna Kamieniec Ząbkowicki, woj. donoslaskie,powiat ząbkowicki, założona została około 1210 roku, wraz z klasztorem augustianów.W Kamieńcu warto zwiedzić:
- Pałac Marianny - www.palacmarianny.com.pl
- Czerwony Kościółek. Ul. Zamkowa 6 przy parkingu pod pałacem , pełniący obecnie rolę centrum wystawienniczego, w którym odbywają się koncerty i cykliczne wystawy.
- Opactwo Cystersów w Kamieńcu Ząbkowickim -zespół klasztorny oo. cystersów, z XIV-XIX w., pl. Kościelny 1-12:
- Kościół pocysterski, piękna, potężna w formie, gotycka świątynia z barokowym wystrojem 
- Klasztor, obecnie Muzeum Regionalne mające siedzibę w budynku dawnego konwentu zakonnego pl. Klasztorny 3 prezentuje eksponaty ilustrujące historię Kamieńca Ząbkowickiego i jego okolic.

                Kamieniec Ząbkowicki - Zamek W Kamieńcu Ząbkowickim. www.palacmarianny.com.pl

                   

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim to jeden z najwspanialszych obiektów w Europie, jest też największy neogotyckim pałacem na naszym kontynencie.Imponujące pod względem rozmachu. romantyczne zamczysko powstało z inicjatywy skandalizującej księżnej niderlandzkiej Marianny Luisy Orańskiej, która po odziedziczeniu ogromnego majątku po swojej matce, królowej Wilhelminie i pomnożeniu go poprzez prestiżowe małżeństwo z synem króla Prus, wybrała Kamieniec jako miejsce dla swej wytęsknionej rodzinnej rezydencji. 

Pałac w Kamieńcu to genialne dzieło, kompromisu między wybitnym talentem projektanta Karla Schinkla i baśniowych marzeń księżnej Marianny Wilhelminy Orańskiej.Na jej decyzję, wpływ miały przede wszystkim, niepodważalne walory krajobrazowe okolicy, ale również swoisty romantyczny historyzm, bowiem z kamienieckim przyczółkiem wiązały się przekazy o polskiej księżniczce i księciu ziębickim, ich wielkiej miłości, spełniającej się w legendarnej warowni, stojącej rzekomo na wybranej przez Mariannę Zamkowej Górze.Budowę zamku w Kamienieńcu Ząbkowickim rozpoczęto w 1838 roku. Zaprojektował go wybitny architekt, twórca Muzeum Pałacowego w Berlinie - Karl Schinkel. Był to największy tego typu obiekt w Europie Środkowej, większy od Malborka - inwestycja ta kosztowała równowartość trzech ton złota. Był to pałac prawdziwie bajkowy, z parkiem pełnym fontann, wodospadów, stawów, strumieni…Jego wystrój był tak bogaty, że podobno konie w stajni przeglądały się w kryształowych lustrach, wiszących nad żłobami.

 


    Księżna Marianna zapisała się w historii bardzo racjonalną i skuteczną działalnością ekonomiczną, dzięki jej staraniom powstała cała sieć górskich dróg w Kotlinie kłodzkiej. Na własny koszt wybudowała drogę z Ząbkowic Śląskich do przełęczy Płoszczyna w Górach Bialskich, która wiodła m.in. przez Kamieniec Ząbkowicki, Złoty Stok, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, Bolesławów i Nową Morawę – łącznie 55,29 km. Wybudowała drogi gospodarcze i dukty. Umożliwiło to rozwój okolicznych wsi, pozwoliło zagospodarować rozległe kompleksy leśne, głównie w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika. Wprowadziła nowe zasadzenia i rozwinęła gospodarkę leśną. Na terenach nizinnych kazała zakładać stawy rybne z hodowlą pstrąga. W 1843 r. koło Stójkowa wybudowała wysoki piec hutniczy, fryszerkę i szlifiernię, przerabiające rudę z Siennej i Janowej Góry. W 1864 r. założyła w Stroniu Śląskim hutę szkła, która działa jeszcze do niedawna pod nazwą Huta Szkła Kryształowego "Violetta". W pobliżu Stronia Śląskiego założyła kamieniołomy marmuru, które funkcjonują do dzisiaj, a ponadto wybudowała 3 nadleśnictwa i 26 leśniczówek. 
   

              Marianna Wilhelmina Orańska 

Na jej ziemiach pod Śnieżnikiem, założono specjalistyczną farmę krów, zarządzaną przez, sprowadzonego z alpejskich łąk, Szwajcara. Farma ta potem stopniowo przekształciła się w schronisko turystyczne. W pamięci poddanych pozostała jako Dobra Pani i utrwalona została w wielu nazwach miejscowych w okolicach Masywu Śnieżnika. Do dzisiaj istnieją Mariańskie Skały, Droga Marianny, Marianówka, Źródło Marianny, Biała i Zielona Marianna (nazwa lokalnych złóż marmuru). Ewenementem jest, że pamięć ta przetrwała mimo całkowitej wymiany narodowościowej na ziemi kłodzkiej po II wojnie światowej. Na jej pamiątkę w Lądku-Zdroju, przed kościołem ewangelickim (którego budowę również finansowała) postawiono pomnik, który stoi w połowie drogi między Kamieńcem a Starym Mĕstem. Również w dzisiejszych czasach nie zapomina się o zasługach Marianny Orańskiej, jej imieniem nazywane są szkoły i instytucje m.in. w Stroniu Śląskim (gimnazjum, przychodnia zdrowia). Upamiętniono ją także kamieniem pamiątkowym w Międzygórzu oraz tablicą na budynku Schroniska PTTK "Na Śnieżniku".
Zmarła wiosną 1883 roku w wieku 73 lat i pochowana została na cmentarzu przykościelnym w Erbach nad Renem.

Ratunkiem dla popadającego w kompletną ruinę pałacu okazał się Włodzimierz Sobiech, który wydzierżawił zamek i zajął się jego odbudową.Włodzimierz Sobiech, pracownik poznańskiej akademii rolniczej,wydał podobno na remont 6 mln zł (przeznaczył na ten cel cały spadek, jaki otrzymał po krewnych z Zachodu). Niestety z powodu ograniczonych środków pałac nie odzyskał dawnej świetności. Złą sławę ,, pan dzierżawca'' (jak go nazywał przewodnik z zamku), zyskał z związku z licznymi interwencjami w obronie sfory psów z zamku, które według opinii Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami z Wrocławia - trzymane były w zamku, w złych warunkach. Od śmierci Włodzimierza Sobiecha zamek stoi zamknięty i zobaczyć go można tylko z zewnątrz. Po znajdujących się niegdyś na terenie parku tarasach, rzeźbach, kolumnach i fontannach pozostały już tylko rumowiska, gruzy albo puste miejsca.W wyremontowanej części zamku mieścił  się parę lat temu hotel ,,Castel'', była również kawiarnia, ale dzisiaj pozostały po tym tylko szyldy i zamknięte na cztery spusty bramy z tabliczkami "wstęp wzbroniony".Istnieje nadzieja że po całkowym przejęciu zamku przez jego właściciela czyli gminę Kamieniec (umowa dzierżawy jeszcze nie wygasła a można ją dziedziczyć) ten piękny zamek stopniowo będzie remontowany. Patrząc na historie  współczesną  Pałacu w Pieszycach -  taka nadzieja ma racje bytu. W chwili obecnej 2014r, już widać pierwsze efekty pacy, włożonej przez gminę, w zamek wykonywane są różne prace remontowe, otoczenie zamku zostało posprzątane a co najważniejsze, cudowny pałac Marianny można zwiedzać.www.palacmarianny.com.pl

 Henryków - www.henrykow.eu

Najstarsza fundacja cysterska w Sudetach i jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Opactwo Henrykowskie, otoczone jest  urokliwym parkiem krajobrazowym, to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Wnętrze gotyckiego kościoła klasztornego jest barokowe, w wystroju uwagę przyciągają wspaniałe obrazy i polichromie. W ołtarzu głównym rzeźby Macieja Steinla i obraz „Boże Narodzenie w wizji św. Bernarda” - dzieło Michała Willmanna, najwybitniejszego malarza śląskiego baroku. W 2 poł. XIII w. spisano w Henrykowie tzw. księgę henrykowską - znajduje się w niej pierwsze zdanie w języku polskim. 
Opactwo Cystersów w Henrykowie to miejsce historyczne, posiadające dodatkowo niezwykłe walory przyrodnicze. Sprzyja to uprawianiu turystyki. Dla miłośników aktywnego spędzania czasu wolnego niewątpliwie atrakcją jest rozwinięta sieć szlaków turystycznych (między innymi szlak cysterski). Każdy zwiedzający z pewnością zaspokoi tu potrzebę poznawania zabytków i zdobywana wiedzy historycznej. Otoczenie wokół wielowiekowych budowli, znacznie odbiegające od zurbanizowanej architektury, sprzyja także odpoczynkowi w bliskości z naturą.W rozległych ogrodach klasztornych z pawilonem i oranżerią rośnie cis - pomnik przyrody o obwodzie 316 cm i 11 m wysokości

 

Najstarsza fundacja cysterska w Sudetach i jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Opactwo Henrykowskie, otoczone jest  urokliwym parkiem krajobrazowym, to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Wnętrze gotyckiego kościoła klasztornego jest barokowe, w wystroju uwagę przyciągają wspaniałe obrazy i polichromie.W ołtarzu głównym rzeźby Macieja Steinla i obraz „Boże Narodzenie w wizji św. Bernarda” - dzieło Michała Willmanna, najwybitniejszego malarza śląskiego baroku. W 2 poł. XIII w. spisano w Henrykowie tzw. księgę henrykowską - znajduje się w niej pierwsze zdanie w języku polskim.

            Początek budowy w roku 1222, koniec ok. 1760. Gotycko-romańska budowla zbarokizowana w XVII i XVIII w. rękami najlepszych rzeźbiarzy i malarzy. Najpiękniejsze są stalle (ławy dla zakonników), których budowa i zdobienie trwały aż 150 lat. Składają się z dwóch podwójnych rzędów siedzeń z 30 płaskorzeźbami na zapleckach,8 figurami papieży, kardynałów  biskupów na balustradach. Zwieńczenie stalli to grupy muzykujących i  śpiewających aniołów. Znakomitego dłuta są ołtarze, inne rzeźby i empory.  W wystroju wspaniałe obrazy i polichromie. W ołtarzu głównym rzeźby Macieja Steinla i obraz Boże Narodzenie w wizji św. Bernarda - dzieło  Michała Willmanna, najwybitniejszego malarza śląskiego baroku. Jego dzieła wiszą też w nawie płd., pozostałe obrazy malowali jego uczniowie. Za prezbiterium trzy barokowe kaplice. W jednej z nich p.w. św. Marii Magdaleny nagrobki piastów śląskich z linii ziębickiej: Bolka II i jego żony Juty. Od ok. 10 lat w klasztorze kształcą się klerycy wrocławskiego Metropolitalnego  Seminarium Duchownego.W 2 poł. XIII w. spisano w Henrykowie "Liber Fundationis Claustri Sanctae  Mariae Virginis in Heinrichow", tzw. księgę henrykowską - cenne żródło do historii stosunków społecznych, gospodarczych i narodowościowych Śląska. Znajduje się w niej pierwsze zdanie zapisane w języku polskim  zob. hasło  Brukalice.

 

Interesujący film o opactwie także na stronie klasztoru: www.henrykow.eu  Dojazd: Wrocław-Henryków: PKS, Trasa: Droga 5 (8, E67), Droga 8 (E67), Droga 5, Droga A4 (5, E40), Droga 396, Droga 395, Droga 385 (395); 73,9km Kontakt: Opactwo cystersów w Henrykowie, pl. Cystersów 1, 57-210 Henryków tel. +48 74 8105069

          Krzeszów - www.opactwo.eu  Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - EUROPEJSKA PERŁA BAROKU

 Krzeszów to mała miejscowość położona w Kotlinie Kamiennogórskiej na Dolnym Śląsku. Od czasu powstania Diecezji Legnickiej jest jej głównym sanktuarium i miejscem pielgrzymkowym. Opactwo cystersów w Krzeszowie to zabytek najwyższej światowej klasy, znajdujący się na Liście Prezydenta RP i będącym żelaznym kandydatem do UNESCO, tedy przebiega również główny Europejski Szlak Cysterski oraz Sudecka Droga św. Jakuba.

 

 Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w ołtarzu głównym mieści się najcenniejszy skarb Diecezji Legnickiej - ikona Matki Boskiej Łaskawej. Słynący łaskami obraz czczony jest na przestrzeni dziejów przez Czechów, Polaków, Niemców i Węgrów. Jest to najstarszy, bo XIII-to wieczny wizerunek Matki Boskiej na ziemiach Polski, i jeden z pięciu najstarszych w Europie. 2 czerwca 1997 r. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Legnicy ukoronował obraz. Uroczysta intronizacja obrazu odbyła się w Krzeszowie 17 sierpnia 1997 r. W okresie od 25 marca 1996 r. do 10 września 1997 r. na terenie Diecezji Legnickiej miała miejsce peregrynacja kopii wizerunku Madonny Krzeszowskiej. Obraz nawiedził wówczas 523 kościoły i 37 kaplic zakonnych.Obraz namalowany jest temperą na modrzewiowej desce o rozmiarach 60 x 37,5 cm. Zadumana Matka Boska z Dzieciątkiem Jezus na prawym ramieniu lewą dłoń trzyma na sercu. Głowa i ramiona Maryi otulone są czerwonobrunatną chustą. Dziecię odziane jest w zielono - złotą szatę i w lewej rączce trzyma zwinięty pergamin, prawą rękę zaś unosi w geście błogosławieństwa. Główkę kieruje w stronę Matki. Tło obrazu jest złote. Obraz otacza barokowa rama z kunsztowną ornamentacją i napisem "Gratia Sanctae Mariae" (Łaska Świętej Maryi). Twórca ani też data namalowania obrazu nie są znane. Corocznie, 15 sierpnia, w dniu odpustu obraz jest zdejmowany z ołtarza głównego i niesiony w uroczystej procesji przez przedstawicieli stanów: kapłanów, ojców, matki, młodzież męską i żeńską, górników i dzieci przy dźwiękach pieśni maryjnych. Matka Boska Łaskawa zwana jest też Królową Sudetów.

 

Zwiedzanie: Swój pobyt w Sanktuarium proponujemy rozpocząć od wizyty w Obsłudze Pielgrzyma (po lewej stronie bazyliki) gdzie uzyskają Państwo wszelkie informacje dotyczące zwiedzania, mogą tam również Państwo wynająć przewodnika, uzyskać wstępu do kościoła Św. Józefa, Mauzoleum Piastów i na wieżę, a także skorzystania z toalety. W Obsłudze Pielgrzyma znajduje się również sklep z pamiątkami, można tam znaleźć również książki i wydawnictwa zarówno o tematyce religijnej jak i turystycznej.

Obsługa Pielgrzyma jest czynna w miesiącach od maja do października w godzinach od 900 do 1800; w pozostałych miesiącach od 900 do 1500.
Fotografowanie i filmowanie bez zgody Kustosza Sanktuarium jest całkowicie zakazane. Ze względu na szacunek dla miejsca przypominamy o stosownym stroju.
Zapraszamy do restauracji ,,Stara wozownia”. Przy smacznym i niedrogim posiłku lub pysznej kawie i domowym ciastku mogą Państwo na dużym ekranie obejrzeć z bliska niezwykłe dzieła zgromadzone w krzeszowskim Sanktuarium. Restauracja dysponuje również salą na piętrze, w której można organizować różnego rodzaju imprezy okolicznościowe.

Grupy zorganizowane prosimy przed przybyciem o wcześniejsze zgłoszenie w celu rezerwacji oprowadzania, przewodnika i/lub posiłku.
Od 2011 roku sanktuarium można zwiedzać przy pomocy AUDIOPRZEWODNIKÓW, więcej informacji w Obsłudze Pielgrzyma

 

                                                                             Wałbrzych                     

                                    Zamek Książ -Perła Dolnego Śląska   www.ksiaz.walbrzych.pl/

Monumentalny zamek niezwykle malowniczo położony na cyplu skalnym, nad wąwozem Pełcznicy, ok. 3 km na płn. od Wałbrzycha. Zbudowali go Piastowie Świdniccy w XIII w., a po wygaśnięciu dynastii przejęła go ostatecznie w XVI w. rodzina Hochbergów i posiadała do 1939 r. Przez 600 lat zamek był bezustannie przebudowywany i rozbudowywany aż do pocz. XX w.       

 

Obecnie obok Malborka i krakowskiego Wawelu to największy zamek w  Polsce: ponad 400 sal o łącznej kubaturze 150 000 m sześć. Majątek  Hochbergów pozwalał na zatrudnianie najlepszych architektów i artystów W zamku ekspozycja wnętrz pałacowych, m.in. wspaniała Sala Maksymiliana  barokowym malowanym plafonem. Zwiedzać można samodzielnie lub z  Przewodnikiem. Dodatkowo można wspiąć się na najwyższą wieżę. Na potrzeby rodziny książęcej powstała olbrzymia stadnina koni, gdzie trzymano kilkaset wierzchowców różnych ras. Stadnina przewidziana jest też do zwiedzania wraz z małym muzeum powozów. Mają tu czasem miejsce aukcje koni oraz konkursy w powożeniu. Wnętrza zamkowe tarasy z fontannami oraz zabudowania stadniny są ulubionym planem dla ekip filmowych. Kręcono tu m.in. "Hrabinę Cosel" i "Trędowatą".

 

Po przeciwnej stronie rzeki ruiny drugiego zamku, tzw. Starego Książa. Warto również przejść się wzdłuż rzeki Pełcznicy, gdzie zielony szlak zamków piastowskich prowadzi m.in. przez krótki tunel - jedyny na pieszym szlaku w Sudetach oraz obok prawie 800-letniego cisa "Bolko". Tereny wokół zamku to Książański Park Krajobrazowy (zajmuje obszar 4,5 tys. ha., na jego terenie występuje około 400 gatunków roślin pochodzenia krajowego i ponad 70 gatunków pochodzenia obcego. W parku można spotkać duże stado muflonów, nietoperze czy rzadkie pajęczaki. Najważniejszą atrakcją parku jest Zamek Książ, który składa się z ponad 400 komnat. Zamek po wielu przebudowach stanowi mieszankę różnych stylów od gotyku po architekturę z początków XX w. Pod zamkiem znajduje się obserwatorium Geofizyczne PAN, które rejestruje ruchy skorupy ziemskiej)  

 

Zwiedzanie :TRASA "MAKSYMILIANA"(zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem)
Trasa Maksymiliana jest podstawową trasą turystyczną obejmującą salony barokowe, w tym piękną reprezentacyjną Salę Maksymiliana. Podziwiać możemy oddane w stylu rokoko Salony Biały i Zielony, przejście amfiladowe prowadzące do Salonów Chińskiego, Gier oraz Włoskiego (Barokowego). Korytarz pałacowy prowadzi nas do tajemniczej „skałki szczęścia”, skąd długimi Czarnymi Schodami, poprzez karczmę rycerską, przechodzimy na zamkowe tarasy pełne urokliwych zakątków, fontann i rzeźb. Z tarasów, kamienne schody wiodą nas na Taras Kasztanowcowy. Następnie przez winnicę oraz parter przechodzimy na Dziedziniec Honorowy.
Czas zwiedzania: ok. 30 min.
TRASA "ŚLADAMI TAJEMNIC II WOJNY ŚWIATOWEJ"(zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem)
Jest to nowa trasa turystyczna wzbogacona o historię tajemniczej przebudowy zamku będącej elementem projektu pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). Trasa zaczyna się od przejścia najpiękniejszą częścią barokową zamku. Następnie wchodzimy do najstarszej części gotyckiej, najbardziej przebudowanej w czasie trwania działań wojennych. Widzimy tajemnicze windy, nieukończone pomieszczenia oraz ceglane wzmocnienia. Na górne kondygnacje zamku wchodzimy krętymi betonowymi schodami. Przez Salę Balową i Hol Myśliwski przechodzimy do Sali Konrada, skąd Czarnymi Schodami udajemy się na tarasy. Tu czeka na nas dodatkowa atrakcja. Jest nią wejście do obetonowanych sztolni wydrążonych w czasie II wojny światowej.


Inną atrakcją jest zwiedzanie obetonowanych sztolni wykonanych w czasie wojny. Jest to część schronu przeciwlotniczego, który został wydrążony podczas II wojny światowej przez paramilitarną organizację Frantza Todta, 15 m pod Dziedzińcem Honorowym. Schron nosi znamiona fortyfikacji wojskowej. Dla turystów udostępniona jest część tunelu o długości 96m, szerokości 1,5m oraz wysokości 2,5 m.

Po obejrzeniu zamku i stadniny warto odwiedzić - Palmiarnię w Lubiechowie. Wybudowana została w latach 1911 - 1914, z polecenia księcia pszczyńskiego Jana Henryka XV Hochberga. Zajmuje powierzchnię 1900 metrów kwadratowych. Znajduje się w niej około 80gatunków roślin z całego świata. Zobaczyć tu można między innymi: bielunia, oleandra, dracenę, araukarię,  różne wulkanicznym pochodzącym gatunki palm, kaktusów, cytrusów Ciekawostką jest to, że ściany wewnętrzne palmiarni wyłożone są tufem z wulkanu Etna.

                     

         Wałbrzych - Zabytkowa kopalnia "Julia"-Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia"

 

   

Planując zwiedzanie Dolnego Śląska, z  pewnością warto będzie odwiedzić  remontowane obecnie  muzeum w kopalni ,,Julia'' w Wałbrzychu. Po zakończeniu prac remontowych,  planowanych na drugą  polowe 2012 roku, na terenie byłej kopalni powstanie Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia" - będzie to wielkie centrum rozrywkowo-kulturalne z salami muzealnymi, restauracjami i klubami muzycznymi, multimedialnymi ekspozycjami i punktami widokowymi. Odwiedzający park będą bawić się na organizowanych tu koncertach i przedstawieniach, wypoczywać w klubach muzycznych i kawiarnianych ogródkach.

 

Jedną z największych atrakcji parku ma być 2,5 kilometrowa podziemna trasa turystyczna wykorzystująca XVIII-wieczną "Lisią sztolnię", którą spławiano węgiel. Na terenie byłej kopalni powstanie między innymi: Europejskie Centrum Ceramiki Unikatowej, kompleks sportowo-rekreacyjny, hala koncertowa, galeria sztuki współczesnej, kawiarenki, pensjonat. W muzeum, gdzie jest pokazywanych 10 tysięcy eksponatów zostanie udostępniona podziemna trasa turystyczna z pompami, wentylatorami i instalacjami wykorzystywanymi kiedyś w kopalni.Kopalnia  "Julia" to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów górnictwa węgla kamiennego na świecie. Na ponad 4 ha powierzchni znajduje się 16 budynków wpisanych do rejestru zabytków. W utworzonym tu muzeum zgromadzono ponad 10 tys. eksponatów m.in. górnicze maszyny i urządzenia, z których najstarsze pochodzą z XVIII w.

 

Z wszystkich kopalń wałbrzyskich zabudowa powierzchni kopalni "Julia", jest najstarszą i najlepiej zachowanym zespołem zabytkowych budowli przemysłowych z końca XIX wieku i początku XX wieku .Kopalnia ,,Julia'' Wałbrzych, ul. Wysockiego 28 Tel/fax: (074) 664-60-35.Obecnie (marzec 2012) muzeum jest nieczynne-trwają  prace remontowe.



Rybnica Leśna   -    Schronisko PTTK Andrzejówka.

 Rybnica Leśna  wieś w powiecie wałbrzyskim, na pograniczu Gór Suchych i Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych.Wieś leży ok. 10 km na płd. od centrum Wałbrzycha, przy drodze do schroniska Andrzejówka w Górach Suchych.We wsi znajduje się drewniany kościół pw. św. Jadwigi, pochodzący z 1557 roku. Osobno umiejscowiona została drewniana dzwonnica na murowanej podstawie, wewnątrz niej znajdują się dzwony z lat 1607 i 1608 roku.Drewniany kościółek zachował się z oryginalnymi malowidłami na drewnie we wnętrzu.

 

Rybnica Leśna - Schronisko PTTK Andrzejówka jest położone jest na wysokości 796 m n.p.m  w pobliżu Przeł. Trzech Dolin, pod szczytem Waligóry w Górach  Suchych.Budynek schroniska  to 100-letni budynek o ciekawej  sudeckiej architekturze. Andrzejówka to jedno z bardziej malowniczych schronisk w Sudetach.W 1936 r. przez dwa tygodnie gościła tu holenderska królowa Wilhelmina urzeczona pięknem tego zakątka. Warto tu zaglądać także poza weekendem czy sezonem, kiedy schronisko pozbawione tłumu "spacerowiczów w szpilkach" lub narciarzy i  tchnie "górską nostalgią".

 

Odwiedzając Andrzejówke warto się wybrać  na wycieczkę po okolicy i zwiedzić ruiny zamku Rogowiec, roztacza tu wspaniała panorama od Karkonoszy po Ślężę i Góry Sowie. W pobliżu trochę zapomniane ruiny zamku Radosno.Przełęcz Trzech Dolin wraz z schroniskem Andrzejówka  to największy ośrodek narciarski (3 wyciągi) w Górach Kamiennych. Dla narciarzy biegowych dostępne są trasy Biegu Gwarków oraz bogata sieć dróg leśnych. W ośrodku znajduję się podwójny wyciąg orczykowy o długości 360 metrów z możliwością przewozu do 1270 osób w ciągu godziny. Górna stacja znajduje się na wysokości 845 m n. p. m. . Do wyboru są 3 trasy zjazdowe o łącznej długości 1350 metrów. Ich szerokość to około 90 metrów. Wszystkie nartostrady są oświetlone.

JAWORZYNA ŚLĄSKA www.muzeumtechniki.pl

 

   

     Skansen Parowozów -   MUZEUM PRZEMYSŁU I KOLEJNICTWA NA ŚLĄSKU  

 

                               
W XIX wiecznej parowozowni urządzono największy w Polsce skansen parowozów i pojazdów kolejowych. Jaworzyna Śląska jest najstarszym węzłem kolejowym w Polsce. Znajduje się tu największa zachowana na Dolnym Śląsku parowozownia wachlarzowa, w której zgromadzono zabytkowy tabor kolejowy oraz unikalne eksponaty. W trakcie sześcioletniej działalności Muzeum jego pracownicy sukcesywnie prowadzili naprawy i renowacje. Obecnie muzeum udostępnia ekspozycję obejmującą zabytkowy tabor kolejowy normalnotorowy od roku 1890 do lat 70-tych XX w. Zbiór składa się z ponad 50 lokomotyw (pochodzenia polskiego, niemieckiego, austryjackiego, angielskiego i amerykańskiego), około 50 wagonów oraz żurawi kolejowych i pługu odśnieżnego. Zajmują one aż 1,5 km torów. stoją tu lokomotywy parowe różnych typów: do transportu towarowego, osobowego, małe parowozy z końca XIX w. służące do przetaczania wagonów na stacjach oraz bardzo duże polskie i amerykańskie.

 

Część taboru (7 sztuk) jest sprawna i wykorzystywana chętnie przez ekipy filmowe oraz miłośników kolei na przejażdżki pociągiem retro. Jeden z parowozów brał udział w filmach "Lalka" i "Rodzina Połanieckich". Znajduje się tu także pociąg pancerny z II wojny światowej. Obsługa skansenu może przewieźć turystów parowozem, jeżeli akurat jest on pod parą. W ekspozycji czynna jest obrotnica - wszyscy jednocześnie mogą na nią wejść, jak na wielką karuzelę.

 

Poza taborem kolejowym do muzeum przybyły także maszyna parowa, dźwig, kolekcja motocykli Harley-Davidson, urządzenia dawnej drukarni, zabytkowy komputer Odra, zbiory ikonograficzne, biblioteczne oraz wiele eksponatów związanych z kolejnictwem i jego otoczeniem z zakresu łączności i zabezpieczenia ruchu kolejowego, nawierzchni kolejowej oraz wiele różnych pamiątek i dokumentów. Uruchomiona została makieta kolejowa w skali H0 sterowana autentycznymi urządzeniami zabezpieczenia ruchu kolejowego. Zbudowano drezynę do jazd rekreacyjnych dla zwiedzających. Otwarto również sale ekspozycyjne – Mini Muzeum Zabawkarstwa, Samochodowego, kolekcję zabytkowych samochodów oraz salę poświęconą historii motocyklizmu na Śląsku. Otwarto wystawy starych narzędzi stolarskich oraz radioodbiorników, a także uruchomiono Starą Drukarnię. W zabytkowych wagonach przygotowana została wystawa dotycząca "Roli Kolei w przesiedleniach po II Wojnie Światowej".

 

Plany w muzeum, zawierają uruchomienie historycznego składu pociągu składającego się z parowozu i trzech wagonów, który mógłby kursować na pięknych trasach Dolnego Śląska jako turystyczny pociąg retro. Muzeum zajmuje się również organizacją różnego rodzaju imprez okolicznościowych i charytatywnych.

 MUZEUM PRZEMYSŁU I KOLEJNICTWA NA ŚLĄSKU  www.muzeumtechniki.pl- Ul. Towarowa 4
58-140 Jaworzyna Śląska Telefon: 074 63 74 330 Tel/kom: 692407401
e-mail:
muzeum@muzeumtechniki.pl  Muzeum jest czynne:Sezon letni (maj-wrzesień)
Codziennie w godzinach od 10.00 - 18.00 Sezon zimowy (październik-kwiecień)
Poniedziałek - Piątek od 8.00 - 15.00 Weekendy i Święta od 10.00 - 15.00
W poniedziałki wstęp do Muzeum darmowy.
W cenie biletu przewodnik, przejazd drezyną, wystawy dodatkowe.
Dzieci do 3 roku życia - wstęp darmowy

                                       

   Rogoźnica  -  www.gross-rosen.eu

                 Muzeum Gross-Rosen Rogoźnica, województwo dolnośląskie
                        poczta 58-152 Goczałków


Rogoźnica leży 7 km od Strzegomia, przy trasie Strzegom - Legnica (droga krajowa nr 374). We wsi znajduje się stacja kolejowa oraz przystanek PkS. Obóz został założony w sierpniu 1940 roku, początkowo był filią obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, później stał się samodzielnym obozem. Jego liczne oddziały znajdowały się na terenie okupowanej Polski, Czech, Niemiec, a także w wielu miejscowościach Dolnego Śląska. Początkowo przeznaczony był dla 3-5 tysięcy więźniów, lecz w 1944 roku powiększono go o kilka oddziałów - liczył 35 tysięcy osób.Ekspozycje Muzeum w Rogoźnicy czynne codziennie:w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 8:00 – 19:00 w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz. 8:00 – 16:00. W programie zwiedzania jest: płatna projekcja filmu 30 min. Na zwiedzanie terenu i ekspozycji Muzeum należy przeznaczyć minimum 2 godziny.Zgodnie z Zarządzeniem Ministra Edukacji Narodowej dzieciom do lat 13 wstęp do muzeów martyrologii jest zabroniony.Uczniowie powinni zwiedzać Muzeum pod opieką osób dorosłych.W Muzeum w Rogoźnicy proponujemy zwiedzanie terenów poobozowych, a także kamieniołomów – miejsca pracy więźniów.

 

Można również obejrzeć następujące wystawy:
„KL Gross-Rosen 1941 – 1945″
„AL Riese – filie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen”
„Zaginione człowieczeństwo”
„Barak tzw. francuski”

 


Na terenie poobozowym zachowały się:
Brama obozowa wraz z dwiema przyległymi wartowniami;fundamenty bloków i krematorium;
dzwon obozowy;części piwniczne łaźni, kuchni więźniarskiej, tkalni oraz bloku 9/10;
piec krematorium polowego,ściana śmierci – miejsce masowych egzekucji więźniów (dziś w tym miejscu umieszczone są tablice pamiątkowe poświęcone ofiarom obozu);fragmenty ogrodzenia obozu.Zachowało się również, wpisane w 1992 r. do Rejestru Zabytków, stare wyrobisko w kamieniołomach – jedno z dwu głównych miejsc pracy więźniów.Ważnym elementem działalności Muzeum jest popularyzacja tematyki związanej z historią obozu wśród młodzieży szkolnej. Rokrocznie w pierwszą niedzielę września, organizowane są na terenie byłego obozu uroczystości rocznicowe, połączone z uroczystą mszą polową w intencji pomordowanych.
W 1999 r. Muzeum straciło status muzeum państwowego i obecnie jego działalność finansowana jest przez Sejmik Samorządowy Województwa Dolnośląskiego. Są to ograniczone dotacje, które nie pozwalają na rozwinięcie pełnej działalności naukowej, archiwalnej i edukacyjnej, jak też na zapewnienie systematycznej konserwacji obiektów poobozowych. Ze względu na charakter miejsca – teren byłego obozu koncentracyjnego, to cmentarz tysięcy ofiar – nie są pobierane opłaty za wstęp.


                  ŚWIDNICA  

                Kościół Pokoju p.w. Trójcy Świętej www.kosciolpokoju.pl

   

Kościół Pokoju p.w. Trójcy Świętej, należący do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Świdnicy, jest zabytkiem kultury o szczególnym znaczeniu historycznym i  artystycznym zarówno dla Polski, jak i całej Europy, zabytek został wpisany w 2001 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Kościół Pokoju pw.Trójcy Świętej w Świdnicy został wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. 
Ten najbardziej znany  zabytek Świdnicy, znajduje się przy ulicy Przyjaciół Żołnierza, jest także nazywany "Kościołem bez gwoździa"

   

Powstanie kościoła (1652-1657) związane jest z zakończeniem wojny  trzydziestoletniej (pokój westfalski), stąd też wzięła się jego potoczna nazwa. Na Śląsku szerzyła się wówczas kontrreformacja. Wyznawców zreformowanej wiary pozbawiono możliwości korzystania ze świątyń katolickich, usunięto ich ze wszystkich zajmowanych dotychczas kościołów, nie pozwolono także na budowę własnych. Świdniccy protestanci, jako jedni z pierwszych, wystąpili z petycją do cesarza Ferdynanda III o pozwolenie na budowę kościoła. Załatwienie  formalności trwało trzy lata. Dopiero w 1652 roku cesarz wydał  zezwolenie na budowę trzech kościołów: w Świdnicy, Jaworze i Głogowie. Kościół Pokoju w Świdnicy - zwłaszcza zimą, zwłaszcza po zmroku - jest bajkowy.

  

Czarny kolor drewnianego szkieletu i biały otynkowanych "na gładko" wypełnień tylko potęguje to wrażenie. Kościół wygląda jakby go wybudowano z klocków. Z szachulcowej konstrukcji wybrzuszają się  rozrastające się od wewnątrz empory. Urozmaicona bryła (z góry wygląda jak niemalże równoramienny krzyż) zatopiona w starych drzewach dawnego cmentarza  karleje na tyle, że w głowie się nie mieści, iż w kościele zbierało się aż siedem i pół tysiąca osób.Nad mensą ołtarzową umieszczona jest płaskorzeźba przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę. Zachowały się też zabytkowe organy z barokowym prospektem z lat 1666-1669. Stropy kościoła są ozdobione malowidłami ilustrującymi sceny z Objawienia św. Jana i alegorią Trójcy Świętej.

   

 Kościół Pokoju jest miejscem gdzie niemal przez cały rok rozbrzmiewa muzyka. Nie trzeba jechać do Niemiec czy Francji, żeby posłuchać najlepszych wykonawców muzyki poważnej. Od kilku lat w miesiącach letnich melomani mogą słuchać koncertów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego. Bach łączy i wzbudza emocje, uczy wrażliwości każdego człowieka bez względu na narodowość. Festiwal, odbywający się w tak wyjątkowym miejscu, łączy twórczość Bacha z architekturą Kościoła Pokoju, tworząc estetyczną jedność.

   

Kościół Pokoju udostępniony jest dla zwiedzających: w sezonie od kwietnia do końca października, od poniedziałku do soboty w godzinach: 9.00-13.00 i 15.00-18.00 oraz w niedzielę i święta w godzinach: 15.00-18.00. W wyznaczonych godzinach zwiedzania zapraszamy Państwa bez wcześniejszej rezerwacji.
Od listopada do marca zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym: + 48/74 852 28 14 jedynie dla grup od 5 osób, poniżej tej ilości odpłatność 40 zł.
Bilety wstępu w cenie: 8 zł osoby dorosłe i 5 zł młodzież i dzieci.