Strona Główna
  Sowie Wieści
   Polecamy Noclegi 
  Noclegi w Górach Sowich
  Trasy Rowerowe
  Trasy w Górach Sowich
  Trasy w Górach Stołowych
  Informacje  Narciarskie
  Stoki i Wyciągi Narciarskie
  Trasy na Narty Biegowe
   Warto Zobaczyć 
  Nowa Ruda
  Sokolec
  Jugów
  Srebrna Góra
  Głuszyca
  Wielka Sowa
  Rzeczka
  Walim
  Pieszyce
  Przygórze
  Wolibórz - Dzikowiec
  Świerki - Bartnica
  Krajanów - Sokolica
  Sztolnie Riese
  Góry Sowie Wybrane info.
  Obok Gór Sowich 
  Góry Stołowe
  Kotlina Kłodzka
  Czeskie Sudety
  Atrakcje w pobliżu...
  Stare Pocztówki 
  Stadt Neurode Nowa Ruda
  Kreis Neurode Powiat N.R.
  Eulengebirge Góry Sowie
  Heuscheuer Góry Stołowe
   Galeria Foto
  Góry Sowie
  Jesień w górach
  Zima w górach
  Lato w górach
  Sokolec 
  Jugów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

Strefa MTB Sudety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strefa MTB Sudety

 

 

 

Strefa MTB Sudety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

                       Gmina Głuszyca   - Serce Sudeckiej Natury  i Kraina tajemnic w Górach Sowich.

Miasto Głuszyca

Głuszyca to jedno z najmłodszych miast w Sudetach wyrosłe z dawnej wsi łańcuchowej, obejmuje spory obszar zamknięty: od pd. i zach. sięga do  linii kolejowej Kłodzko- Wałbrzych a od pn. po szosę do Rybnicy Leśnej, i  dalej na wsch. do grzbietu Jedlińskiej Kopy i Włodarza 811 m n.p.m. - który jest również najwyższym punktem w granicach miasta. 

Odcinek drogi Wałbrzych-Kłodzko prowadzący przez Głuszycę, pełen zakrętów, wymaga skupienia i nie pozwala na większe zainteresowanie mijaną okolicą małego miasteczka. Głuszycę którą się widzi z samochodu, nie wyróżnia się od innych mijanych miejscowości w regionie. Wystarczy jednak zjechać z głównej drogi  aby nagle znaleźć się w innym świecie i przekonać się że Głuszyca i jej okolica, posiada liczne walory przyrodnicze i krajobrazowe z całą gamą elementów środowiska naturalnego.

            Sierpnica gmina Głuszyca - widok ze stoku Sokoła na Góry Wałbrzyskie i Zachodnie Sudety

Malownicze otoczenie Głuszycy, która leży u styku trzech górskich pasm Sudetów, sprawia, że jest to obszar szczególnie interesujący dla turystów. Nikt tak pięknie nie potrafi napisać i opowiadać o Głuszycy o jej historii i walorach, jak Pan Stanisław Michalik autor książki ,, Głuszyckie kontemplacje – czterdzieści opowieści o Głuszycy i okolicy. Na swoim blogu   „Tu jest mój dom”. Pan Stanisław , interesująco zaprezentował potencjał turystyczny i rekreacyjno-wypoczynkowy gminy Głuszyca oraz innych miejscowości Powiatu Wałbrzyskiego.  

Głuszyca to dolnośląskie miasteczko w powiecie wałbrzyskim o wyjątkowej urodzie i burzliwej historii, wkraczające coraz pewniej na listę miast turystycznych - ośrodków rekreacyjno-wypoczynkowych. Najcenniejszą wartością gminy jest jej położenie geograficzne w rozległej kotlinie górskiej, w otoczeniu malowniczych pasm Gór Sowich, najstarszej części Sudetów - od strony wschodniej, Gór Suchych, części Gór Kamiennych - od strony zachodniej i Gór Wałbrzyskich - od północy. 


Miasto Głuszyca wyrosło nad wijącym się, wartkim strumieniem Bystrzycy, której źródła znajdują się w pobliżu - w Górach Sowich.Samo miasto ukształtowało się w II połowie XIX w., skutkiem gwałtownej budowy fabryk włókienniczych przez słynnych wrocławskich przemysłowców i kupców:  Grossmanów, Reichenhiemów, Webskich, Kaufmannów.

Głuszyca liczy ponad 7 tys. mieszkańców w mieście, a ok. 10 tys. w całej gminie. W jej skład wchodzą okoliczne, atrakcyjnie położone w kotlinach górskich wsie letniskowe: Głuszyca Górna, Łomnica, Grzmiąca, Rybnica Mała, Sierpnica i Kolce

Atrakcją miasteczka jest Głuszycki kamieniołom, określany potocznie nazwą „Kamyki”  - to bardzo urokliwe i oryginalne miejsce. Kamieniołom melafiru, jest nieczynny od lat 70-tych XX wieku, leży poza terenami chronionymi, na wysokości 585 m.n.p.m. Jest to długie na ponad 500 m wyrobisko zalane wodą z położonymi nad brzegiem akwenu,100 metrowymi skalnymi ścianami.

Proszę sobie wyobrazić potężną kilkusetmetrową ścianę skalną, wznoszącą się wysoko na wschodnich zboczach masywu Ostoja w Górach Suchych, zwieńczoną u góry bujną roślinnością lasów sosnowych, świerkowych i bukowych, a w dole w głębokim kanonie dawnego wyrobiska -  rozległą, nieruchomą, przejrzystą taflę wodną. Akwen o nieuregulowanych kształtach liczy sobie ponad 300 metrów długości. Jezioro otaczają jak w ornamencie pokryte bujną roślinnością wysokie, przepastne brzegi. W niektórych miejscach można po nich spacerować zachwycając się cudami natury. Należy jednak uważać spacerując wokół zbiornika, bowiem teren wokół jest mało stabilny. O każdej porze roku znajdujemy tu zdumiewające rozmaitości kształtów i barw, rzadko spotykane okazy bujnej flory i fauny, zadziwiające formy skalne, cieki wodne, wodospady, a zimą zamarznięte kaskady, sople lodu, zwisające bryły lodowe i śnieżne. Jezioro jest łatwo dostępne w miejscu, gdzie znajduje się rozległa polana, wykorzystywana przez amatorów kąpieli i wędkarzy. (akwen został zarybiony w 2009r. i jest dzierżawiony przez ZO PZW Wałbrzych). Istnieją plany zagospodarowania i odnowienia „Kamyków”,  które maja na celu przekształcić kamieniołom w prawdziwą perełkę regionu i wizytówkę Głuszycy

W ramach tego planu mają powstać  ścieżki spacerowe łączące akwen z Łomnicą. Raz do roku pod koniec lata stawiana jest tu duża estrada i odbywa się nocny maraton muzyki młodzieżowej „Open Air Festiwal Kamyki w Głuszycy”. Amatorzy pieszych wycieczek mogą stad udać się leśnym duktem na górę, skąd rozpościera się panorama miasta, a w dalszym planie Góry Sowie, z masywem Włodarza i królującą w oddali wieżą na Wielkiej Sowie. Natomiast u stóp rozpościera się karkołomna przepaść wyrobiska kamieniołomu z błyszczącą  w dole taflą wody – jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w okolicy. 

Kamieniołom ,,Kamyki'' przyciąga wielu miłośników wspinaczki. Czekają tu na nich prawie 100 metrowe ściany ale skały są tu bardzo kruche, dlatego odradza się  jednak wszystkim chętnym wspinaczkę skałkową na terenie kamieniołomu. Zobacz wspaniałe zdjęcia  z Głuszycy i okolicy-  ikroopka.blogspot.com (W opisie wykorzystano fragmenty tekstu autorstwa pana Stanislawa Michalika)

Ciekawym zabytkiem Głuszycy jest Pałac, pochodzący z k. XVIII w., zbudowany na prostokącie, piętrowy, 7 - osiowy, nakryty dachem mansardowym z lukarnami. Naroża boniowane, okna w bogatych opaskach o charakterze dekoracji. Architektoniczny portal z otworem zamkniętym łukiem koszowym, wyżej kartusz herbowy i wygięty gzyms naczółkowy. Obecnie służy jako dom mieszkalny. 

Pałac fabrykanta w Głuszycy, położony jest w rozległym ogrodzie - parku, obecnie znacznie zmienionym, gdyż służy jako ogródek jordanowski. Pałacyk piętrowy z narożną okrągłą wieżą i kolumnowym portykiem. Mieścił się tam zakładowy dom kultury ZPB ,,Piast", pałac ślubów, był także siedzibą różnych organizacji.

Gospoda pod Jeleniem w Głuszycy -  pierwotnie obiekt przeznaczony był na gospodę z miejscami noclegowymi. Założony na rzucie prostokąta z dodaniem traktu od tyłu, piętrowy, 7 - osiowy. Część piętrowa posiada drewnianą konstrukcję szkieletową o pięknym układzie belek. Nakryty dachem mansardowym z lukarnami, kryty łupkiem. Zachowały się kamienne portale z 1784 i 1786 r. oraz opaski okienne w parterze. Zawsze służył jako gospoda i hotel także po 1945 r., z tym, że funkcję hotelową pełnił okresowo. 

W Głuszycy warto się wybrać na spacer ulicą Leśną do kompleksu pięciu stawów, położonych kaskadowo wzdłuż duktu leśnego Głuszyckie Lodospady 

  

Głuszyckie Lodospady - Niesamowite  widoklodospady.gluszycagorna.com.pl   Informacje o Lodospadach  Głuszyca Górna, ul. Graniczna 8, tel. 609 827 605, e-mail: pograniczna@wp.pl.

Poza Tatrami i Karkonoszami, jest to najlepsze miejsce w Polsce do uprawiania wspinaczki lodowej. Przyjeżdżają tu wspinacze z całej Polski i Czech. Miejsce oferuje też niezwykłe walory krajobrazowe. Lodospady w Głuszycy Górnej tworzą się w nieczynnym kamieniołomie na zboczach góry Ostoja w Górach Kamiennych. Latem miejsce to jest znane jako Zalew Kamyki.

   

Lodospady to atrakcja nie tylko dla wspinaczy: każdy może wybrać się tu na spacer, by je popodziwiać. Jest ich pięć: Stary, Jerzego, Złoty Lunatyk, Sople Sezonowe i Nitka. Jak tam dotrzeć? Najlepiej zapytać o to gospodarzy z „Pogranicznej" (Głuszyca Górna, ul. Graniczna 8, tel. 609 827 605, e-mail: pograniczna@wp.pl. Dom położony jest na obrzeżach Głuszycy Górnej, tuż przy czeskiej granicy. Okolica obfituje w atrakcje na każdą porę roku, co gwarantuje, że każdy spędzi tu czas na swój sposób. Polecamy! Historia głuszyckich lodospadów:  najstarszy i najbardziej znany jest lodospad Stary. Na początku lat 90. XX wieku miejscowi wspinacze przekazali informację o możliwości wspinaczki w kamieniołomie członkom Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego, skąd o jego istnieniu rozeszła się po całej Polsce. Z biegiem lat i wraz ze wzrostem popularności wspinania lodowego, pod lodospadem pojawiało się coraz więcej wspinaczy. 

 

W niektóre weekendy tworzyły się kolejki. 20.10.2006. roku zespół Nadzorca & Syn utworzył drugi ciek, który został nazwany Lodospadem Jerzego. Mniej więcej od tego czasu Nadzorca podaje na forum wspinanie.pl  - informacje o warunkach panujących na lodospadach. Kolejne lata przyniosły dalszy rozwój tego miejsca. W pobliżu powstała „Pograniczna" - Kwatera pod Lodospadem. Dobre warunki panujące w drugiej części sezonu 2010/2011 pozwoliły Łukaszowi Pokorskiemu na przejście Sopli Sezonowych w Kotle ze Strumykami. W marcu 2011r. Nadzorca odkrzaczył lodospad Stary. Zwiększony ruch i coraz lepsza atmosfera wokół tego miejsca zmobilizowały jesienią 2011 r. ekipę do utworzenia kolejnego cieku, który nazwano Złoty Lunatyk. W tym samym czasie na płycie (Lustro) na Jerzym, Tomek Klin osadził stanowisko, które umożliwia bezpieczne przejście tej płyty, a także wykonanie przypinki na stanowisku.

       Strefa MTB Głuszyca

 

Strefa MTB została stworzona w latach 2003-2004 i posiada sieć 150 km szlaków rowerowych. Ważnym aspektem jest transgraniczne położenie "Strefy MTB" oraz jej powiązane z czeskimi szlakami rowerowymi. 

Obecnie wyznaczonych jest 6 tras rowerowych.  Trasy Strefy MTB w Głuszycy są zgodnie uznane wśród amatorów rowerów górskich i uczestników imprez rowerowych , za najciekawsze i  najpiękniejsze w Polsce.  O trasach Strefy MTB  mówi się że stanowią esencję wszystkiego czego dobra trasa MTB w górach potrzebuje.

     

Głuszyca na Starej Pocztówce - na mapie ciekawych miejsc w Głuszycy pojawił się nowy punkt. 23 lipca 2011 w Głuszycy Górnej miało miejsce otwarcie galerii Głuszyca na Starej Pocztówce. Właścicielem kolekcji i autorem wystawy jest Grzegorz Czepil, który wraz z rodziną wrócił do Głuszycy po latach „emigracji” w Świdnicy.

 

Działalność wystawiennicza jest konsekwencją prowadzenia strony internetowej www.gluszyca1.republika.pl i wydanego wspólnie ze Stanisławem Michalikiem i Leopoldem Krysińskim albumu pt. Głuszyca Dawniej i Dziś. Na łamach „Głosu Głuszycy” pocztówki pojawiają się w mini cyklu „Głuszyca wczoraj i przedwczoraj”. Nadarza się okazja aby podziwiać je w oryginale. Już dziś wiadomo, że wystawa zostanie wzbogacona o stare dokumenty oraz wspomnienia byłych i obecnych mieszkańców Głuszycy.

W  Gminie Głuszyca 

Cesarskie Skałki- Ścieżki Wspinaczkowe
Istnieje tu dziesięć w pełni ubezpieczonych dróg wspinaczkowych w stopniach od 4 do 6.2+. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Janusz Pawłowski. Cesarskie Skałki są  części większego projektu ,, Dolina Bystrzycy''. Od Zagórza  po Głuszycę ma powstać około 40-50 ubezpieczonych dróg wspinaczkowych współtworzący malowniczy rejon wspinaczkowy, w projekcie ma jeszcze powstać, Turystyczna
Ścieżka Wspinaczkowa, łącząca te rejony- Cesarskie Skałki w Głuszycy i gnejsowy rejon na zboczu Jedlińskiej Kopy w Górach Sowich. Do skał dochodzimy w 10 minut z parkingu na ul. Parkowej.
Ruiny zamku Rogowiec w masywie Jeleńca ze wspaniałym widokiem na Wałbrzych i otaczające go góry, a także z drugiej strony na Głuszycę i panoramę Gór SowichRuiny Rogowca nie mają  okazałych rozmiarów, pomagają jednak turystom uzmysłowić sobie jakie znaczenie miał zamek w XIII w. oraz jak trudno było go zdobyć. Zbudowany był bowiem z kamienia łamanego na trudno dostępnym wzniesieniu.

 

Trójpański kamień-znajduje się na pasie granicznym- dojście zielonym szlakiem, zajmuje około 20 min od przejścia granicznego Głuszyca Górna - Janovicky

   

Jest to historyczne miejsce, na którym znajduje się Trójpański Kamień graniczny w kształcie trójbocznego ostrosłupa na granicy polsko-czeskiej, który w 1732 roku postawiono na styku dawnych granic: Czech, Śląska i Hrabstwa Kłodzkiego. Granica między Śląskiem a Czechami zaliczana jest do jednej z najstarszych granic w Europie. W tym też miejscu wzniesiono z piaskowca pomnik o wysokości 1,65m, na jego trzech stronach widoczne są herby trzech władców, ich inicjały oraz rok 1732. Herb z koroną skierowany w kierunku Głuszycy należał do hrabiego von Hochberg von Fürstenstein; inicjały C.E. Oznaczają, że był on hrabią bezpośrednio podległym cesarzowi, M.G.V.H. oznaczają Max Graf (hrabia) von Hochberg. Na herbie skierowanym w stronę Nowej Rudy widoczne są trzy hełmy rycerskie, a ze środkowego wychodzi pięć włóczni z chorągiewkami. inicjały i.B.V.S. oznaczają Joseph Baron von Stiellfried. Trzeci herb jest skierowany w stronę Ziemi Broumovskiej. Widoczne są na niej: laska opacka i mitra oraz inicjały O.A.B. – Otmar (Zinke), Abt (opat) von Braunau. Na tej stronie widoczne są też lata, w których ponownie wymierzano granicę: 1770, 1850, 1922. 

Z Głuszycy Górnej warto wybrać się pieszo do czeskiej osady turystycznej  Broumov -  Janovičky

     Chata Vyhlídka - najpopularniejsza gospoda  w Janowiczkach  

Janowiczki (Janovičky) są obecnie typową osadą wypoczynkową położoną na granicy z Polską (8 km od Broumova), która może zaoferować miejsca noclegowe i restauracyjne. Położenie osady gwarantuje czyste i spokojne otoczenie nadające się do całorocznego wypoczynku dla rodzin, osób indywidualnych i większych grup. Otwiera się stąd piękny widok na Kotlinę Broumowską, pasmo Ścian Broumowskich oraz na Karkonosze wraz z Śnieżką. Janovičky są ciekawym i malowniczo położonym ośrodkiem turystycznym i narciarskim. W okresie zimowym można tu korzystać z wyciągów narciarskich do zjazdów na nartach lub z pięknych tras turystycznych do biegów na nartach.

      Lyžařský areál Janovičky  -  Trasa narciarska w Janowiczkach

Dom mieszkalny (ryglowy) w Grzmiącej - Rybnicy Małej Młyn - gospoda o konstrukcji drewniano - murowanej, częściowo przysłupowej. Wzniesiony w 1713 r., przebudowany ok. 1790 r. - jeden z najpiękniejszych budynków w regionie. Obecnie użytkowany jako gospodarstwo agroturystyczne i zakład rzemieślniczy.

Na terenie gminy Głuszyca zlokalizowany jest Cmentarz Ofiar Faszyzmu w Kolcach - powyżej linii kolejowej Wałbrzych - Kłodzko w miejscowości Kolce znajduje się cmentarz, na którym pochowano więźniów z obozów w Kolcach i Głuszycy. Znajduje się tu 25 grobów zbiorowych oraz kilka indywidualnych, niektóre z nazwiskami pochowanych - ogółem spoczywa tu ok. 2000 osób.

Przejście graniczne w ruchu turystycznym Łomnica - Ruprechtický Spičak - Przejście graniczne na południowym odcinku granicy państwowej z Republiką Czeską Rodzaj przejścia: pieszy, rowerowy, narciarski. Przejście zlokalizowane jest na przełęczy pod Spičakiem. Ruprechtický Spičak - to najwyższy szczyt czeskiej części Gór Suchych. Po zbudowaniu w 2002 r. wieży widokowej roztacza się panorama na Głuszycę, Broumov i polską część Gór Suchych.

           

Głuszyca- Sierpnica Podziemne Miasto Osówka

Sztolnie Osówka położone są  obok  miejscowości Sierpnica, w gminie Głuszyca, dojazd do sztolni jest możliwy  przez wieś i dalej drogą asfaltową bezpośrednio na parking przed wejściem do sztolni.   Osówka to  najbardziej rozbudowana  część projektu Riese. Jeśli planujesz wypoczynek w Górach Sowich, nie możesz przegapić okazji obejrzenia pozostałości owianego tajemnicą ostatniego projektu III Rzeszy. Zapraszam do odwiedzenia Oficjalnej strony  internetowej  Podziemnego Miasta Osówka: www.osowka.pl

Trasa historyczna
Zwiedzanie Podziemnego Miasta Osówka z przewodnikiem. Turyści dowiadują się o powstawaniu obiektu, zdarzeniach na frontach II wojny światowej, o budowie kompleksów w Górach Sowich. Poznają losy ludzi pracujących przy projekcie Riese, oraz wiele ciekawostek związanych z Osówką, Górami Sowimi, Dolnym Śląskiem. Zwiedzając trasę historyczną zobaczysz: sposoby drążenia podziemi - różne etapy budowy wartownie zdjęcia budowli zewnętrznych eksponaty/uzbrojenie, wyposażenie halę z oryginalnymi szalunkami z roku 1944 - betonowe chodniki- rozwiązania techniczne obiektu- scenografie z filmów nagrywanych w podziemiach. Trasa dla wszystkich uczestników zwiedzania, bez większych ograniczeń.
Czas zwiedzania ok. 1 godz.

         


Trasa ekstremalna
Zwiedzanie Podziemnego Miasta Osówka z przewodnikiem. Trasa historyczna plus dodatkowo przepływ łodzią desantową, pokonanie chodnika poszukiwaczy skarbów: za pomocą kładek, pomostów, mostka wiszącego nad wodą /nie ma innej możliwości. Odnalezienie starych rzeczy, spotkanie ze strażnikiem podziemi . Preferencje dla ludzi sprawnych.
Czas zwiedzania ok.1,5 godz.

 

Trasa ekspedycja Riese
Zwiedzanie Podziemnego Miasta Osówka, oraz części naziemnej z przewodnikiem. Najdłuższa i najbardziej rozbudowana trasa w kompleksie. Celem przybliżenia większego odcinka kompleksu Osówka, oraz większej ilości informacji tematycznych, przygotowano dla uczestników i przedstawiono w formie zadań historycznych i formy sprawnościowej Ekspedycję Riese . Pokonywanie tras w okolicy obiektu/część naziemna/ siłownia, centralny punkt dowodzenia naziemnego, rampa kolejowa, zbiorniki na kruszywo, szyb wentylacyjny, oraz część podziemną, a tam: opowieści historyczne, przepływ łodzią desantową ,most wiszący, pokonanie zalanych chodników, drabina speleologiczna, liny ,wykrywacz metalu, historyczne zadania umysłowe. Dla każdego uczestnika przewidziano pamiątkowe dyplomy, oraz dla najlepszych drobne upominki. Możliwość zakończenia ogniskiem, obiadem, biesiadą. Dobra propozycja na imprezy integracyjne dla firm, oraz ludzi aktywnych.
Czas zwiedzania ok.3 godz.



Trasa edukacyjna
Zwiedzanie Podziemnego Miasta Osówka, oraz części naziemnej z Sowiogórem strażnik tajemnic Osówki i Gór Sowich. Dzieci zwiedzają podziemia, poznają historię, zaglądają w różne zakamarki, poznają :tajemnice ukrytych skarbów, życie nietoperzy w zimie możliwość zobaczenia śpiących ssaków/,geologię Gór Sowich/podziemne minerały-dlaczego wybuchają wulkany-jak gorąca jest lawa-gdzie występują kryształy-jak wydobywano srebro w Górach Sowich, legendy Dolnego Śląska. Po opuszczeniu podziemi odlewają z gipsu figurki zwierząt występujących w Górach Sowich : sowę, nietoperza. Wieżę z Wielkiej Sowy i udają się do królestwa Sowiogóra jakim jest las. Zwiedzają budowle zewnętrzne kompleksu Osówka, poznają tam głosy różnych zwierząt, sekrety przyrody jak wygląda płatek dzwonka sowio-górskiego, ile oczu ma mucha czy komar, wracają w miejsce, gdzie są formy z odlanymi figurkami gipsowymi, otwierają je i najbardziej aktywne dzieci podczas wędrówki zabierają je ze sobą. Dla wszystkich dzieci nagroda za pokonanie trasy - ognisko z kiełabaskami do pieczenia. Dzieci są zadowolone i uśmiechnięte.
Czas zwiedzania ok.2 godz.

Centrum Tajemnic i Przygody przy podziemnym mieście Osówka
Recepcja, kasa, sala restauracyjna na 60 osób, pomieszczenie na konferencje, parkingi ,miejsce na ognisko, plac zabaw dla dzieci.

Ciekawy Film o Riese w Górach Sowich.

 


 ŁOMNICA 

  

Zabytkowy dom w   Łomnicy.

Łomnica to pięknie położona, łańcuchowa wieś w środkowej części Gór  Suchych, z malowniczymi i  pięknymi widokami, śpiewem ptaków i świeżym powietrzem. Łomnica zajmuje dolinę Złotej Wody u jej wylotu w Obniżenie Górnej Bystrzycy. W Łomnicy można  wspaniale wypocząć, nabrać sił ale także czynnie spędzić czas wspólnie z rodziną gdyż jest to wspaniała baza wypadowa na różnorodne  eskapady w Góry Sowie, Suche i Kamienne

 

Widok na dolinę  Łomnicy.

  

 ,,Dziupla''  w Łomnicy.  

W Łomnicy nie można się nudzić, na ośnieżonym  stoku góry Słonej,  działają dwa wyciągi narciarskie.- Pierwszy to wyciąg orczykowy o długości 276 m z  różnicą wzniesień - 39 m., dodatkowo  stok jest oświetlony a drugi wyciąg orczykowy ma długość 425 m. z  różnicę wzniesień - 89 m.

  

  

  Widok na Łomnicką Chatę. 

W Łomnicy czynna jest urokliwie położona, restauracja Łomnicka Chata. Na jej zboczu znajduje się trasa zjazdowa wyciągu narciarskiego. Restauracja Łomnicka Chata jest cała w drewnie, w której znajdują się 3 kondygnacje z antresolami biesiadnymi. Kameralne wnętrza są doskonałym miejscem dla romantycznych kolacji, turystycznych wypadów z rodziną, spotkań.

  

 Łomnicka Chata. 

Dla gości Łomnicy czeka wiele propozycji, ciekawych wycieczek po okolicy. W lecie możemy się wybrać na wycieczkę  do pobliskiego  pięknego i malowniczo położonego kamieniołomu

.

Zachęcamy też do wycieczki  z Łomnicy do Czech,  na Ruprechtický  Spičák (880 m n.p.m.). Na szczycie znajduje się 32 metrowa  stalowa wieża widokowa, z której podziwiać można piękną górską panoramę Sudetów.

    

  Panorama z Ruprechtickiego Szpiczaka w kier. Karkonoszy

Z Łomnicy możemy się wybrać np. na atrakcyjny  spacer na najwyższy szczyt Gór Suchych i  Kamiennych: Waligóre 936 m n.p.m.–  przy okazji tej wycieczki możemy odwiedzić historyczne górskie schronisko ,,Andzejówka''  położone u podnóża góry.

   

 W Łomnicy, amatorów rowerów górskich zapraszamy na wyjątkowe trasy rowerowe, znane pod nazwą: StrefaMTB”- dodatkowe informacje, mapki tras  znajdziecie państwo na stronie strefy: strefamtbgluszyca.pl Strefa MTB to  sieć 150 km szlaków rowerowych. Ważnym aspektem jest transgraniczne  położenie „Strefy MTB” oraz jej powiązanie z czeskimi szlakami rowerowymi.

     

                      Na wycieczce z Łomnicy przez Głuszycę, Sierpnice do Rzeczki w Górach Sowich.

  ŁOMNICA - Łowisko Pstrąga "Złota Woda" 

 

Łowisko "Złota Woda" położone jest w malowniczej miejscowości Łomnica znajdującej się obok trasy Wałbrzych - Nowa Ruda. Spokojna okolica zachwyca widokami o każdej porze roku. Jesienna paleta barw, czy zimowy puch potrafią zadowolić nawet najbardziej wymagających. klimat Łowiska tworzą dwie chaty wypełnione "artefaktami" minionych lat, począwszy od bambusowych wędek, które nadal służą odwiedzającym do połowu ryby, poprzez kolekcję żelazek, maszyn, maszynek, kufrów, naczyń glinianych i wielu innych historycznych urządzeń, których pozazdrościć mogłoby niejedno muzeum. 

   

Z Głuszycy warto się wybrać, do tuż obok położonego uzdrowiska Jedlina Zdrój, odwiedzić Kompleks Sportowo-Turystyczny ,,Czarodziejska Góra Relax''  i zwiedzić centrum uzdrowiska.

Uzdrowiska Jedlina Zdrój - centrum - dom zdrojowy i pijalnia.

Kompleks Sportowo-Turystyczny ,,Czarodziejska Góra Relax'' 

Czarodziejska Góra Relax'' , to miejsce, które dostarczy Ci dużej dawki adrenaliny, moc wrażeń i jak sama nazwa wskazuje, można się tym miejscem oczarować. 

Pierwszą atrakcją Kompleksu (od 2008 roku) był letni tor saneczkowy, zbudowany jako jeden z dwunastu elementów Uzdrowiskowego Szlaku Turystyczno-Rekreacyjnego, z czasem kompleks się rozbudował i obecnie Czarodziejska Góra Relaks to imponujący obiekt sportowo-turystyczny, na terenie którego nikt nie ma prawa się nudzić. Tor Saneczkowy gwarantuje doskonałą zabawę dla tych dużych i małych. 400 metrów zjazdu pomiędzy drzewami i z wiatrem we włosach, gwarantuje niezapomniane wrażenia.

Centrum Sportów Górskich to park linowy z 5 trasami (Maluch, Junior, Standard, Extremum, Trasa Tyrolska), 15 metrowa wieża wspinaczkowa z 3 ścianami o różnym stopniu trudności, tor pontonowy (summertubing), deskorolka górska (mountainboard) czy też hulajnoga górska (monsterroller).
Na amatorów sportów zimowych czeka wyciąg narciarski. Łagodnie pochylony stok o długości nieco ponad 300 metrów to doskonałe miejsce do nauki jazdy na nartach. 


 W Parku Południowy obcujemy z bogatą florą i unikalnymi okazami roślinności (m.in. limba amerykańska). Doskonałe miejsce na urządzenie pikniku na zielonych dywanach parkowej ściółki oraz okazja do pogrania w bule na parkowych ścieżkach, bule można wypożyczyć w Barze pod Bykiem - Park Połudnowy

W Parku Południowym obok stacji wyciągu - nieco wyżej na lewo, uwagę zwraca kamienny pomnik w kształcie obelisku. Pomnik ten wystawiono w XIX wieku w 1893 roku, na cześć Carla Beinerta, człowieka niezwykle zasłużonego dla Jedliny  Zdroju. W 1849 roku założył Park Karlshaim na dzisiejszym wzgórzu pod wyciągiem narciarskim, zwanym Parkiem Południowym. Został urządzony według najlepszych wzorów zaczerpniętych z uzdrowisk niemieckich. Rzadkie okazy drzew i krzewów sprowadzano z całego świata. Zbudowano platformy widokowe, drewniane altany, ozdobne rzeźby, kolorowe ławeczki, zasadzono mnóstwo kwitnących krzewów i kwiatów. Obecnie Park Południowy wraca stopniowo do czasów swojej świetności.

Pałac w Jedlince znajduje się tuz obok Głuszycy, dlatego również warto odwiedzić ten interesujący historyczny i piękny obiekt. Poniżej filmik o pałacu:

 

 


Pałac Jedlinka prawdopodobnie wybudowany został w XIII wieku przez Bolka I. Większa rozbudowa pałacu nastąpiła w XIX wieku. Właścicielami byli m.in. rodzina Czettrizów, Hohbergów. Ostatnim prywatnym właścicielem majątku był Gustaw Boehm.
W okresie II wojny w pałacu urzędowała wspólnota nadzorująca budowę kompleksu Olbrzym (Riese) . Znajdowała się tu jedna z filii obozu Gross Rossen z obozem jenieckim. Obecnie pałac Jedlinka jest własnością prywatną, prowadzone są na dużą skalę prace konserwatorsko-renowacyjne. Pałac udostępniony jest dla zwiedzających. 
Bardzo ciekawy opis pałacu w Jedlince, polecam  do przeczytania: Tajemnicze miejsca w Polsce: Jedlinka - duchy, zakopane skarby i drzwi do schronu.

 Przy pałacu czynny jest Browar Jedlinka, z słodownią i w tej dawnej tradycji piwowarskiej  produkowane jest tu świeże  niepasteryzowane piwo. Ważone piwo w browarze  można wypić w restauracji obiektu, za  cenę :)) dedykowaną do posiadaczy grubych portfeli. Dla gości napełnionych piwem na pełny full i nie tylko, czeka do dyspozycji  nowy hostel.

Filmik o browarze: